Credit card and pos device marketing personnel selection in banking sector using fuzzy multiple criteria decision making methods
Bulanık çok kriterli karar verme yöntemleri kullanılarak bankacılık sektöründe kredi kartı ve pos cihazı pazarlama personelinin seçimi
- Tez No: 427962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SELİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İnsan kaynakları yönetiminde personel seçimi, bir firmanın mevcut ve/veya gelecekteki yapısını köklü bir şekilde değiştirebilir ve firmanın daha da büyümesine veya küçülmesine neden olabilir. Bu çalışmanın amacı; bankacılık sektöründe çok önemli bir alan olan kredi kartı ve POS cihazı pazarlamasında istihdam edilecek personelin etkin bir şekilde seçimini gerçekleştirmektir. İlgili karar vericileri desteklemek amacıyla, en uygun adaylar Bulanık AHP, Bulanık ELECTRE I, Bulanık TOPSIS, ELECTRE III ve PROMETHEE II gibi çok kriterli karar verme yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Önerilen yaklaşımın etkinliğini göstermek amacıyla gerçek yaşam problemini ele alan bir uygulama sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Personnel selection at human resources management can change drastically a company's current and/or future structure which may cause further growth or shrinkage of the company. The aim of this study is to select effectively the personnel for credit card and POS device marketing having great importance in banking sector. To support the related decision makers, the most suitable candidates are proposed to the decision makers by using multi criteria decision making methods namely Fuzzy AHP, Fuzzy ELECTRE I, Fuzzy TOPSIS, ELECTRE III and PROMETHEE II. A real world application is provided to validate the effectiveness of the proposed approach.