Examining the site selection of wind power plants in Turkey in time: A GIS/spatial statistics-based approach
Türkiye'de rüzgar enerji santrallerinin mekansal yer seçimlerinin yıllar içindeki değişim ve gelişiminin CBS ve mekansal istatistik yöntemi ile açıklanması
- Tez No: 427969
- Danışmanlar: PROF. DR. K. MERT ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Energy, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tarımda makineleşme ve sanayi devrimi ile birlikte sürekli olarak artan enerji ihtiyacı, önceleri fosil yakıtlardan karşılanmıştır. Fosil yakıt rezervlerinin hızla azalmasıyla, birçok ülke yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeye başlamıştır. Günümüzde Türkiye'de ve tüm dünyada teknolojisi ve kullanımı en hızlı gelişen yenilenebilir enerji kaynaklarının başında rüzgâr enerjisi gelmektedir. Rüzgâr hızı ve coğrafyası bakımından şanslı bir ülke olan Türkiye, bu şansı kullanmakta gecikmiş olsa da son yıllarda, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından verilen Üretim Lisansları sayesinde ciddi ilerlemeler kaydedilmektedir. Bu çalışmada Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu internet sitesinden edinilen rüzgâr enerji santralleri türbin bilgilerine yönelik coğrafi bilgi sistemi yöntemleriyle analizler ve haritalar oluşturulmuş, mekânsal istatistik yöntemleriyle çeşitli mekânsal analizler yapılmıştır. Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü internet sitelerinden edinilen rüzgar hızı haritaları ile rüzgar enerji santrallerinin hangi rüzgar hızı aralıklarında yer seçtikleri belirlenmiştir. Bu çalışma 1998-2014 yılları arasında kurulan ve Üretim Lisansı verilen rüzgar enerji santrallerinin mekânsal yer seçimlerinin yıllara göre nasıl değişim gösterdiğini, rüzgar hızlarının yer seçimlerini nasıl etkilediğini ve Türkiye ölçeğinde bu santrallerin hangi bölgelerde yoğunlaştığını belirlemeyi hedeflemektedir. Ayrıca, Türkiye'de enerji sektörünün yıllar içinde nasıl gelişim gösterdiğini ve yenilenebilir enerji kaynaklarının ülkenin genel enerji politikası ve kalkınma planları içerisindeki yerini belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Energy requirement became one of the basic needs with machinery in agriculture and industralization. Energy had mainly supplied by fossil fuels until the reserves are reduced. Most countries are focused on renewable energy sources. Recently in Turkey and all over the world, wind energy utilization and technology is one of the blooming renewable energy source. Turkey has great potential because of wind speed and geography. Turkey hasn't achieved to use this potential comparing with developed countries, nevertheless there is significant progress, due to production licenses authorized by the Energy Market Regulatory Authority (EMRA). In this study, analysis and maps are created using geographic information system methods and various spatial analysis are made using spatial statistical methods with wind power plants turbine information is received from the Energy Market Regulatory Authority website. Wind power plants site selections are determined in which wind speed range with maps of wind speed is received from Renewable Energy General Directorate and Turkish State Meteorological Service. This study aims at showing how wind power plants that are installed and have production licenses between the years 1998-2014 site selections is changed according to years, identifying how wind speed are affected site selections and which regions these plants are accumulated. Also, this study is to demonstrate the progress that the energy sector in Turkey displayed, to determine future policies concerning the portion of power generated through renewable resources and to signify the role of windmills amongst renewable energy policies and development plans.