Mermer fabrikalarında ürün kalite kontrolünün görüntü analiz yöntemi ile belirlenmesi
Determining the quality of products in marble processing plant using image analysis technique
- Tez No: 427972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HAMDİ DELİORMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Doğal taşlar, binlerce yıldan bu yana yapılarımızda kullandığımız kuşkusuz en önemli yapı malzemelerinden birisidir. Kaliteli üretim yeni pazarlar, pazarın sürekliliği ve karlılık için en önemli parametrelerdir. Kaliteli üretim ise gereğince yapılan kalite kontrol ile sağlanabilir. Mermerlerde kalite kontrol, ağırlıklı olarak fabrika aşamasına ait olmakla birlikte verimlilik ile beraber ele alındığında, ocaktan başlayıp fabrika ve atölye aşamalarında devam eden ve uygulama yerinde sona eren bir süreç olarak tanımlanır. Gelişen teknolojiye paralel olarak görüntü alma teknolojisi de gelişmiş ve alınan görüntülerin değerlendirilmesi birçok disiplinde kendine kullanım alanı bulmuştur. Madencilik sektöründe de görüntü işleme ve analiz teknikleri mikro ve makro ölçekte son yıllarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Madencilik çalışmalarında kayaçların fiziksel ve mekanik özellikleri ile ilgili bilgilerin hızlı ve emniyetli bir şekilde analiz edilmesi devamlılık açısından önemlidir. Alışılagelmiş metotlar yerine alternatif ölçüm yöntemi olarak geliştirilen görüntü işleme metotları daha hızlı bir şekilde analiz kolaylığı sağlayabilmektedir. Bu çalışmada görüntü işleme ve analiz teknikleri ekseninde mermer ürünlerin kalite seçiminde kullanılabilirlikleri üzerine bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Natural Stone is without question one of the most important construction material having been uzed in buildings for thousands years. Quality production is the most important parameter for new markets, lasting of the markets, and making any profit. Obtaning higher quality of products can be provided by enough quality control. Mostly, the quality control of marble is belong to the factory workshop step, and finally ended at application area. Image processing and analysis techniques have been rapidly developed in recent years. These techniques are in particular used in engineering applications such as mining engineer.In mining process, analzing the information regarding the phsical and mechanical features of the rock in a quick and safe way is of importance in terms of the continuousness of the process. Instead of conventional methods, image processing methods developed asalternative measuring methots can enable easier analyzing in a quick way. In this study Image Processing and Analysis Practice in quality classification is evaluation.