Integration and testing of the RFID-enabled smart factory
RFID-etkin akıllı fabrikanın entegrasyonu ve test edilmesi
- Tez No: 662272
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte fabrikaların üretimden müşteriye kadar olan tedarik zinciri yönetimindeki ihtiyaçları da değişmeye başlamıştır. Fabrikalar ürün takibi, depo stok kontrolü ve tedarik zinciri yönetimi gibi konularda haberleşme sistemlerinden sıklıkla yararlanmaya başlamıştır. Geleneksel takip ve izleme metotları yerine, veri aktarımının kablosuz ve esnek bir şekilde gerçekleştiği, IoT teknolojilerinin ana bileşenlerinden birisi olan Radyo Frekansıyla Tanımlama (RFID) sistemleri de bu haberleşme teknolojilerinden birisidir. Hali hazırda son 30 yıldır kullanılan barkod sistemleri gibi otomatik tanımlama sistemlerinden biri olan RFID sistemleri, geleneksel metotlara karşın tanımlamanın mekanik bir kontakt olmadan, kablosuz bir şekilde bir silikon çip vasıtasıyla gerçekleşmesi sebebiyle birçok avantaj sunmaktadır. Bu tezde bir mermer fabrikası için, UHF bandında çalışan bir RFID sistemini tasarlanarak, bu fabrikanın bir akıllı fabrika ortamına dönüştürülmesi ve RFID sistemi ile akıllı fabrikanın entegrasyon ve test çalışmaları yapılmıştır. Çalışma yapılırken, bir akıllı fabrika ortamına kurulacak olan RFID sistem bileşen gereksinimleri belirlenmiş ve bu doğrultuda literatür ve ticari kaynaklar incelenmiştir. RFID okuyucu, RFID etiket ve yan bileşenlerin seçimi yapıldıktan sonra, incelenen antenler doğrultusunda CST Studio Suite programında, akıllı fabrika uygulamalarına yönelik, UHF bandında çalışan, 6.7 dBi kazançlı ve dairesel polarizasyonlu yeni bir RFID anten tasarımı önerilmiştir. Önerilen anten tasarımının gerekli okuma mesafesi testleri yapılmıştır. Aynı zamanda sistemin kullanılacağı senaryolar konusunda, kullanılacak olan RFID etiketin tasarımı AutoCAD ile yeniden yapılıp, CST Studio Suite ve Ansys HFSS ortamlarına aktarılarak, gerekli çip modellemesi ile benzetim çalışmaları yapılmıştır. Bütün bunların yanında, sistemin akıllı fabrika ortamında son kullanıcı tarafından kolay şekilde kullanılabilmesi için, bir son kullanıcı ara yüzü C# programlama dilinde oluşturulmuştur. Son olarak tüm sistem bileşenlerinin entegrasyonu ve testleri hem laboratuvar ortamında hem de fabrika senaryosunda gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, factory needs in supply chain management from production to customers have started to change. Factories have started to frequently benefit from communication systems in product tracking, warehouse stock control and supply chain management. Radio Frequency Identification (RFID) system is one of the main components of IoT technologies, where data transfer occurs wirelessly and flexibly, instead of traditional tracking and monitoring methods. RFID systems, which are automatic identification systems such as barcode systems used for the last 30 years, offer many advantages as the identification is performed wirelessly through a silicon chip, without mechanical contact, compared to traditional methods. In this thesis, an RFID system operating in the UHF band was designed for a marble factory, transforming this factory into a smart factory environment, and integration and testing studies of the smart factory with an RFID system were carried out. During the study, RFID system component requirements to be installed in a smart factory environment were determined, and literature and commercial resources were examined accordingly. After selecting the RFID reader, RFID tag and auxiliary components, a new RFID antenna design with 6.7 dBi gain and circular polarization are proposed for smart factory applications in the CST Studio Suite program in line with the examined antennas. Necessary reading distance tests of the proposed antenna design have been made. Simultaneously, for the scenarios in which the system will be used, the RFID tag design was redrawned with AutoCAD, transferred to CST Studio Suite, and Ansys HFSS environments and simulation studies were carried out with the necessary chip modelling. In addition to all these, a graphical user interface has been created with C# programming language in order for the system to be easily used by the end-user in the smart factory environment. Finally, integration and testing of all system components were carried out both in a laboratory environment and in a sample marble factory scenarios.