Using mobile technology in warehouse management system
Stok yönetim sisteminde mobil teknoloji kullanımı
  1. Tez No: 427973
  2. Yazar: FADY FAYYAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖZLEM ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) teknolojisi ilk olarak İkinci Dünya Savaşı esnasında savaş uçaklarının tespiti için kullanılmıştı. Bu uygulamanın son keşifleri çeşitli alanlarda kullanımında devrim yaratmıştır. Depo kontrolu ve envanter takibi birçok uygulama alanlarından birkaçıdir. Bu teknoloji envanterlerin doğruluğunu ve hassasiyetini arttırmak, karar desteği sağlamak ve veri analatığını kolaylaştırmak, envanter yönetimi verimliliğini arttırmak ve stok kaybı ve hırsızlığını en aza indirmek için kullanılmaktadır. Ancak, RFID okuyucularının maliyeti ve sistemin kurulum maliyetleri yüksek olduğu için, dünyada binlerce küçük ve orta ölçekli perakendeciler bu RFID teknolojisini kullanamamaktadır. Bu çalışmamızda, düşük maliyetli Ultra High Frequency (UHF) okuyucusunun android cihazlar üzerinde kullanımını sunuyoruz. RFID teknolojisini kullanan daha etkili ve daha avantajlı bir stok kontrolü ve envanter yönetimi uygulamasını ileri sürüyoruz. Bu çalışmada normal RFID okuyucusu yerine UHF'in eklentisinin kullanılmasının daha uygun olduğu tespit edildi. Böylece sistemin kurulum masrafından kaçınılmış olur. Araştırma, böyle bir sistemin uygulanması ile küçük çaplı perakendeciler için stok takibi sisteminde verimliliği ve müşteri memnuniyetini arttırmak, hırsızlık ve stoktaki ürünlerin kaybını en aza indirmek, ve envanter yönetimi doğruluğunu ve hassasiyetini arttırmak amaçlıdır.
Özet (Çeviri)
Since its invention during the Second World War to identify fighter jets in the sky, Radio Frequency Identification (RFID) is used. Recent discovery of its application in several areas has revolutionized its use. Inventory control or tracking in warehouse and wholesalers is one of the application areas among many. It is widely used in such tracking businesses to increase the accuracy of inventory data, to facilitate decision support and data analytics, to increase efficiency of inventory management and minimize theft of inventory items. However, thousands of small sized retailers around the world are not benefiting from the RFID technology in use in all sectors because of high installation costs due to for example the expensive of the RFID readers. In this work, we propose use of a low cost Ultra High Frequency (UHF) reader connected to android devices to be used in stock/warehouse management systems. It is an efficient and low cost implementation of RFID inventory tracking management system. The study has found the use of UHF readers' plugin instead of traditional RFID readers highly decreases the cost of the installation. The research concludes that implementation of such a system empowers small sized retailers to increase efficiency in their inventory tracking systems, increase customer satisfaction, minimize theft and loss of inventory items, and increase accuracy of inventory management.