Mimarlıkta sürdürülebilir nanoteknolojik malzeme kullanımı
The use of sustainable nanotechnological materials in architecture
- Tez No: 427987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK CENGİZ YESÜGEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Sürdürülebilirlik, kaynakların tüketiminin hız kazanması ve kaynakların kısıtlı olması gibi nedenlerden dolayı günümüzün önemli konularından biri haline gelmiştir. Ayrıca malzemenin üretim enerjini azaltmak ve zararlı gazların salınımını azaltmak da kaynakların etkin kullanımı kadar önem taşımaktadır. Bu sebeplerden dolayı uzun ömürlü ve bakım maliyeti düşük, çevreye zarar vermeyen enerji etkin malzemelerin üretimi önem kazanmıştır. Nano teknolojik yapı malzemeleri; enerji etkin, uzun ömürlü olması, çevreye zarar vermemesi, kirleten miktarını azaltması vb. sebeplerden dolayı sürdürülebilirliğe katkı sağlamaktadır. Bu sebeple araştırma ve üretimi; önem kazanmış ve birçok alanda kullanıma sunulmuştur. Birinci bölümde, sürdürülebilirlik kriterleri ve bu bağlamda verilen sertifika sistemlerinden en yaygın ikisi olan LEED ve BREEAM sistemleri ve bunlara ek olarak, yaşam döngüsü değerlendirmesi ve analizi, sürdürülebilir yapı malzemesi kriterleri de incelenmiştir. İkinci bölümde ise nano teknolojik malzemelerin fiziksel, kimyasal özellikleriyle ilgili genel bilgi verilmiştir. Böylece bu tip malzemelerin üretilen kompozit malzemelerin teknik özelliklerini nasıl etkilediğinin daha iyi anlaşılması amaçlanmaktadır. Üçüncü bölümde, nano teknolojik malzemelerin özellikleri ve mimaride uygulamaları örneklerle birlikte incelenmiştir. Uygulandığı sisteme veya malzemeye yaptığı katkılardan bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde, mimarlıkta uygulanan nano teknolojik malzemelerin sürdürülebilirliğe katkısı incelenmiştir. Bu bağlamda LEED sertifikası almış binalarda kullanılan nano teknolojik malzemeler ve bu malzemelerin nasıl kullanıldığı incelenmiştir. Sonuç bölümünde, nano teknolojik malzemeler boyutlarına göre sınıflandırılmıştır. Daha sonra da yapıları ve işlevlerine göre alt sınıflara ayrılarak sürdürülebilirlik kriterleri açısından incelenmiştir. Ek olarak nano teknolojik malzemelerin özellikleri; içerdikleri maddeler, gereksinimleri, ortamda meydana gelen fiziksel ve kimyasal değişmeler, sistem eksiklikleri, birlikte kullanılması gereken maddeler ve sonuç olarak kategorilere ayrılarak incelenmiştir. Uygulandıkları malzeme veya sisteme yüzdesel katkı değerlerinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainability has become one of the most crucial factors of today due to rapid resource consumption and restricted resources. Furthermore, reducing the production energy used for material and decreasing the emission of hazardous gases are as important as effective use of resources. Therefore, production of long-life and energy efficient materials with low maintenance costs has gained importance. Nanotechnology construction materials contribute to sustainability because they are energy efficient, long-life and decrease the rate of environmentally hazardous, contagious substances. Their research and production, hence, have become crucial and been preferred for production in many areas. First part of the study examines the sustainability systems and LEED and BREEAM certificate systems, which are most commonly given in this regard, and also the life-cycle assessment and analysis, and criteria for sustainable construction materials. Second part gives general information on the physical and chemical properties of the nanotechnology materials. It is aimed to be better understood in this framework how such materials affect the technical properties of the produced composite materials. Third part investigates the properties of nanotechnology materials and their implementations in the industry based on some examples. The contributions of the technology to the system or material are mentioned. Fourth part covers the contributions of the nanotechnology materials used in architecture to the sustainability. In this context, nanotechnology materials used in the LEED certificated buildings and their methods of use are examined. The conclusion part classifies the nanotechnology materials based on their dimensions. Then they are grouped into sub-classes according to their structure and functions and investigated with regards to the sustainability criteria. Additionally, it was examined as categories of nanotechnology materials' properties, components, requirements, physical and chemical reactions in the setting; system deficiencies, materials required to be used together and conclusion. Their contributions by percentage to the material or system they are applied are also stressed.