Yapılı çevrelerde nanoteknoloji kullanımı ve insan sağlığı üzerindeki etkileri
Nanotechnology usage in built environments and its effect on human health
  1. Tez No: 520372
  2. Yazar: MELEK SARIKÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ARSLAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Nanoteknoloji nano ölçekli yapılar üzerinde yoğunlaşan bir bilim dalıdır. Nanoteknoloji ile atomik ve moleküler boyutta maddeye müdahale edilmesi yeni ve üstün özelliklerde malzemeler üretilebilmesi amaçlanmıştır. Diğer disiplinlerde olduğu gibi nano malzemelerin mimarlıktaki uygulamaları incelendiğinde nano teknoloji sayesinde dayanıklı, verimi ve performansı yüksek yapılar elde edildiği görülmektedir. Binalarda nanoteknolojik uygulamalar ile birlikte özellikle yalıtım ve enerji etkinliği bağlamında çok önemli gelişmeler olmaktadır. Öte yandan son yıllarda nano teknoloji kullanımının insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini araştıran çalışmaların sayısında da artış görülmektedir. Bu bağlamda çalışmada yapılı çevrelerde kullanılan nanoteknoloji ürünlerinin insan sağlığı üzerindeki etkisi üzerine bir araştırma yapılmıştır. Öncelikle yapılı çevrelerde kullanılan nanomalzemeler incelenerek kullanım alanlarına ve yapısal özelliklerine göre sınıflandırılmış, üstün ve zayıf yönleri tartışılmıştır. Daha sonra yapılı çevrelerde kullanılan söz konusu malzeme ve teknolojilerin insan sağlığı üzerindeki etkisini inceleyen disiplinler arası çalışmalara başvurularak olası etkileri gösteren bir haritalama çalışması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, söz konusu teknolojilerin son derece üstün özelliklerinin yanı sıra açığa çıkabilecek nano-partiküllerin insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilerinin olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, nano malzemelerin üretim biçimlerinin ve kullanım alanlarının yeniden gözden geçirilmesi ve yapılı çevrelerde hedeflenen sürdürülebilir ve yeşil nanomimarlık için nanoteknolojik yeniliklerin yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nanotechnology is a scientific discipline that focuses on nanoscale structures. It is aimed to be able to produce materials with new and superior properties by interfering with materials at atomic and molecular dimensions with nanotechnology. As in other disciplines, when nanotechnology applications in architecture are examined, it is seen that nanotechnology provides robust, efficient and high performance structures. Along with the nanotechnological applications in the buildings, there are significant developments especially in the context of insulation and energy efficiency. On the other hand, the number of studies investigating the adverse effects of using nanotechnology on human health has increased in recent years. In this context, a study has been carried out on the effect of nanotechnology products used in built environments on human health. Firstly, nanomaterials used in the built environments are examined and classified according to their usage areas and structural characteristics, and their superior and weaknesses are discussed. Later, a mapping study has been carried out showing the possible effects of the nano materials and technologies used in the built environments on human health by revisiting interdisciplinary studies. The results show that, contrary to the superior properties of these technologies, the nanoparticles in nano materials may have negative effects on human health. In this context, as a conclusion it is possible to claim that production methods and usage areas of nano materials should be revisited and for the expected sustainable green nanomaterials nanotechnological innovations should be performed.