Optical properties of special asymmetric quantum wells under intense laser field
Yoğun lazer alanı altındaki özel asimetrik kuantum kuyularının optik özellikleri
- Tez No: 427991
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde, dış elektrik alana maruz bırakılmış asimetrik Gaussian kuantum kuyusunun optik özellikleri üzerine yoğun lazer alanın etkileri teorik olarak incelenmiştir. Rezonant olmayan, tek renkli, yüksek-frekanslı lineer polarize yoğun lazer alanı pertürbatif olmayan ve yarı-klasik yaklaşım çerçevesinde ele alınmıştır. Sistemi tanımlayan zamana-bağlı Schrödinger denklemi Kramers-Henneberger üniter öteleme dönüşümü ve Fourier-Floquet seri açılımı kullanılarak zamandan-bağımsız forma \linebreak dönüştürülmüştür. Böylece asimetrik Gaussian kuantum kuyu potensiyelin lazer-giydirilmiş formu elde edilmiştir. Yoğunluk-matrisi yaklaşımı ve iteratif şema, optik soğurma katsayıları ve kırılma indisi değişimlerinin analitik formülünü türetmek için kullanılmıştır. Sistemin özdeğerleri ve özvektörleri Galerkin prosedürüne dayalı Sonlu Elemanlar Yöntemi kullanılarak nümerik olarak hesaplanmıştır. Nümerik sonuçlar, lineer, üçüncü-derece lineer olmayan ve toplam optik soğurma katsayıları ile kırılma indisi değişimlerinin rezonant piklerinin, laser-giydirme \linebreak parametresinin şiddetindeki artış ile kırmızıya kayarken, elektrik alanın şiddetindeki artış ile optik özelliklerin maviye kaydıklarını göstermektedir. Optik karakteristiklerin pik büyüklüklerin dış elektrik alanla güçlü değişimine karşın, yoğun lazer alanı daha az belirgin etkiye sahiptir. Ayrıca, optik soğurma katsayıları ile kırılma indisi değişimleri yapı parametrelerinden önemli ölçüde etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have investigated theoretically the effects of an intense laser field on the optical properties of an asymmetric Gaussian quantum well subjected to external electric field. The non-resonant, monochromatic, high-frequency intense laser field with linear polarization has been treated within the framework of non-perturbative and semi-classic approach. Time-dependent Schrödinger equation defining the system has been transformed into the time-independent form by using Kramers-Henneberger unitary translational transformation and Fourier-Floquet serial expansion. In this way the {\it{laser-dressed}} form of the asymmetric Gaussian quantum well potential has been obtained. Density-matrix approach and iterative scheme are used to deduce the analytical formula of optical absorption coefficients and refractive index changes. Eigenvalues and eigenvectors of the system have been calculated numerically by using the Finite Element Method based on Galerkin procedure. Numerical results demonstrate that the resonant peaks of linear, third-order nonlinear and total optical absorption coefficients and refractive index changes are red-shifted with increasing strength of laser-dressing parameter whereas optical properties \linebreak experience blue-shift with the increment in the strength of electric field. Despite the strong variation of the peak magnitudes of the optical characteristics with external electric field, intense laser field has a less prominent effect. Moreover, optical absorption coefficients and refractive index changes are remarkably influenced by the structure parameters.