Laser field effect on the nonlinear optical properties of quantum dots
Kuantum noktaların lineer olmayan optik özellikleri üzerine lazer alan etkisi
- Tez No: 427998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ŞAKİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tezde, yüksek-frekanslı yoğun lazer alanı altındaki iki-boyutlu Gaussian kuantum nokta sisteminin lineer olmayan optik özelliklerini teorik olarak inceledik. Dairesel polarizasyonlu rezonant-olmayan monokromatik yoğun lazer alanının etkisi pertürbatif olmayan yaklaşım çerçevesinde ele alındı. Sistemi tanımlayan zamana-bağlı Schrödinger denklemi, Kramers-Henneberger üniter öteleme dönüşümü ve Fourier-Floquet seri açılımı kullanılarak zamandan-bağımsız forma dönüştürüldü. Bu yaklaşımlar bizi Gaussian hapsetme potansiyelinin lazer-giydirilmiş formuna götürür. Kompakt-yoğunluk matrisi yaklaşımı ve iteratif şema sistemin lineer olmayan optik özelliklerini elde etmek için kullanıldı. Lineer ve üçüncü-derece lineer olmayan optik soğurma katsayıları ve kırılma indisi değişimleri üzerine lazer alan etkisini çalıştık. Schrödinger denkleminin nümerik çözümlerini elde etmek için Galerkin yaklaşımlı sonlu elemanlar yöntemini kullandık. Nümerik sonuçlar, lazer alanının hapsetme potansiyelinin yapısını önemli ölçüde değiştirdiğini ortaya koymaktadır. Buna bağlı olarak, sistemin lineer olmayan optik özellikleri yüksek-frekanslı yoğun lazer alanın şiddetine güçlü bir bağlılık gösterir. Ayrıca, optik soğurma katsayıları ve kırılma indisi değişimleri yapısal parametreler tarafından etkilenirler.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have investigated theoretically the nonlinear optical properties of a two-dimensional Gaussian quantum dot system under a high-frequency intense laser field. The effect of non-resonant monochromatic intense laser field with circular polarization has been taken into account within the framework of non-perturbative approach. The time-dependent Schrödinger equation described the system has been transformed to time-independent form by using the Kramers-Henneberger unitary translational transformation and Fourier-Floquet serial expansion. These approaches lead us to the laser-dressed form of the Gaussian confinement potential. The compact-density matrix approach and iterative procedure have been used to obtain the nonlinear optical properties of the system. We have studied the laser field effect on the linear and third-order nonlinear optical absorption coefficients and refractive index changes. In order to get numerical solution of the Schrödinger equation, we have used the finite element method with Galerkin approximation. Numerical results reveal that the structure of the confinement potential is modified remarkably by the laser field. Accordingly, the nonlinear optical properties of the system show a strong dependence on the strength of the high-frequency intense laser field. Moreover, optical absorption coefficients and refractive index changes are affected by the structural parameters.