Efemçukuru (Menderes- İzmir) rodonit oluşumlarının gemolojik olarak değerlendirilebilirliğinin araştırılması
Gemological evaluation of radonite formetions in Efemcukuru (Menderes- İzmir)
  1. Tez No: 428005
  2. Yazar: SELVİHAN İMRE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğal Yapı Taşları ve Süs Taşları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Efemçukuru (Menderes-İzmir)bölgesindeki rodonit oluşumlarını incelemeye yönelik hazırlanan yüksek lisans tez çalışmasında bölgenin jeolojisi, madencilik tarihi, rodonit taşının mineralojik, petrografik özellikleri ve gemolojik kullanım alanları araştırılmıştır. Efemçukuru bölgesinden toplanan örneklerin fiziksel özelliklerine uygun takı tasarım çalışmaları yapılmış ve hazırlanan kabaşon ve serbest kesim taşlar kuyumculuk atölyesinde gümüş ve pirinçle montürlenerek çeşitli takılar yapılmıştır. Bölgeden toplanan rodonitlerden Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü, İnce Kesit-Gemoloji laboratuvarında ince kesitleri yapılarak polarizan mikroskopta mineralojik incelemeleri yapılmıştır. Yapılan incelemelerde rodonit minerallerin kuvars ve rodokrosit/kalsit mineralleriyle bantlı ardalanmalı bir doku sundukları gözlenmiştir. Rodonitlerde yapılan XRD(X-ışını) çalışmalarında rodonit, kuvars ve piroksmangit mineralleri tespit edilmiştir. Bu tez çalışmasının diğer bölümünde süs taşı işlemeciliği anlatılmış, Efemçukuru rodonitleri kabaşon, faset ve serbest kesim işlenip takı tasarım çalışmalarıyla birlikte birebir kuyumculuk atölyesinde üretilmiştir. Süs taşı işlemesinde taşta kırıklık, parçalara ayrılma ve çatlama gibi zorluklar nadiren yaşanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis intends to examine rhodonite formations particular to Efemçukuru(Menderes-Izmir). The main topics of the thesis will be the mineralogical and petrographic properties and gemologic areas of the usage of rhodonite (also known as Efemçukuru Stone) along with the history of the region. This will be accompanied by a study about jewelry design and manufacturing of jewelry from raw materials gathered fromEfemçukuru (Menderes-Izmir) area. Eventually, the raw material rhodonite is turned into different shapes of gemstones and combined with silver and brass in the jewelry workshop.During the survey in region, rhodonite was gathered and samples of it were examinedin the DokuzEylül University at the Department of Geological Engineering.The laboratory of Gemology took photos of thin sections of rhodoniteunder a polarizing microscope andidentified the minerals and rocks thatcontain quartz and rhodochrosite/calciteandshow same texture.There are similar SEM (Electron Microscope) and XRD (X-Ray) studies that show considerable amounts of quartz and pyroxmangite in the rhodonite. In the continuations of this thesis, it will be explained how the gemstones are shaped in the process. The thesis will specially focus on rhodonite from Efemçukuru area, its designing and exploration. It has being noticed that occasionally some fractures, fragmentations and cracking in stones can occur in rhodonite.