Farklı fümigantların sofralık üzümlerin soğukta muhafazasına etkisi
Effect of different fumigants on the cold storage of table grapes
  1. Tez No: 297551
  2. Yazar: FİGEN ERASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN SÖYLEMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sofralık üzümlerin muhafazasında farklı fümigantların etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu araştırma, 2007- 2009 yılları arasında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe bitkileri Bölümü Soğuk Hava Depoları ve Hasat Sonrası Fizyolojisi laboratuarlarında gerçekleştirilmiştir.Araştırmada bitkisel materyal olarak İzmir iline bağlı Menderes ilçesinin Efemçukuru beldesinden getirilen `Alphonse Lavallée' üzüm çeşidi kullanılmıştır.?Tesadüf Parselleri Deneme Deseni?ne göre kurulan bu araştırmada 15 gün aralıklarla Görünüş, Tat, Suda eriyebilir toplam kuru madde miktarı, Titre edilebilir asit miktarı, SO2 miktarı, Renk kaybı, Zararlanma indeksi ve Ağırlık kayıpları belirlenmiştir.Araştırma sonucunda Alphonse Lavallée üzüm çeşidi 2007-2008 yılında SYS ile 135 gün süreyle başarıyla Fumispore S ile 30 gün ve Fumispore OPP ile 30 ile 15 gün arası muhafaza edilmişlerdir. 2008-2009 yılında ise SYS ile 75 gün, Fumispore S ile ve Fumispore OPP ile 30 güne kadar muhafaza edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out at the laboratory of post harvest physiology and cold rooms of the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, University of Ankara in the period of 2007-2009. The aim of this research was to determine the effect of different fumigants on the cold storage of table grapes.`Alphonse Lavalle? cvs was used in this study that was hand-picked from the Efem çukuru region of Menderes area of İzmir.The experiment were conduted in ?Randomized plot design? and parameters like the apperance, flavour, total soluble solid content, titreable acidity, SO2 value, colour changing, decay rate and weight losses were measured fifteen days intervals.As a result of experiments in the period of 2007-2008 in Alphonse Lavallée grape cultivar, has been stored succesfully with SYS for 135 days, with Fumispore S for 30 days and with Fumispore OPP for 15 or 30 days. SYS application in the period of 2008-2009 has been stored succesfully for 75 days. In the period of 2008-2009 has been stored succesfully with Fumispore S and Fumispore OPP until 30 days.