Production of Y(Ta,Nb)O4 based implant dosimetries and its development and application in the radiotherapy
Radyoterapide Y(Ta,Nb)O4 esasli i̇mplant dozimetrelerinin üretilmesi ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 428006
  2. Yazar: SELİM DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOPARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezin amacı, Eu ve Tb katkılanmış itriyum tantalat niyobat fosfor filmlerin ışın tedavisi uygulanmaları için tek kristal silisyum altlık üzerine sol-gel döndürme kaplama yöntemiyle kaplamak, karakterize etmek ve lüminesans özelliklerini incelemektir. İnce film yapısına etki eden çözeltilerinin karakterizasyonu değerlendirmek için kaplama öncesi hazırlanan çözeltilerin bulanıklık, pH değerleri, temas açısı ve reolojik özellikleri turbidimetre, pH metre, temas açısı ölçüm ve reometre cihazları kullanılarak tespit edilmiştir. Isıl işlem rejimini belirlemek ve yükselen sıcaklık esnasında açığa çıkan ürünlerin kimyasal yapısı ve reaksiyon tiplerini belirlemek için DTA-TG ve FTIR cihazları kullanılmıştır. Üretilen filmlerin faz analizleri X-ışını difraktometresi (XRD) kullanılarak, yüzey morfolojisi incelemeleri ise Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) cihazı kullanılarak yapılmıştır. Fosforların kristal yapısını hesaplamak için Rietveld refinement analizi yapıldı. Nanoindenter cihazı ile filmlerin mekanik özellikleri incelendi. Fosfor filmlerin elektriksel yalıtkanlığı“dört uç”yöntemiyle ölçüldü. Fosforların foto lüminesans özellikleri 254 nm ve 360 nm ultraviyole ışık altında çalışıldı. Bu dalga boyundaki uyarımlar altında nadir toprak elementlerin ışıma merkezleri fosfor filmlerin fotolüminesans özellikleline katkı yapmış olduğu görülmektedir. Tb katkılanmış fosforların fotolüminesans spektrumu sırasıyla 5D4→7F6 ve 5D4→7F5 geçişinden kaynaklanan karakteristik mavi (488 nm) ve yeşil (545 nm) ışımalardan sorumludur. Eu katkılanmış fosforların fotolüminesans spektrumu ise 5D0→7F2 geçişinden ortaya çıkan güçlü bir kırmızı ışıma göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to fabricate, characterize and investigate the photoluminescence properties of the Eu and Tb doped yttrium tantalate niobate based fergusonite structures phosphor films produced via sol-gel spin coating technique on silicon single crystal substrates for radiotherapy applications. In order to evaluate solution characteristics which affect film structure; turbidity, pH values, contact angle and rheological properties of the prepared solutions were measured by turbidimeter, pH meter, contact angle and rheometer machines prior to coating process. In order to determine heat treatment regime and to define evolved chemical structure during the increase temperature, Differential Thermal Analysis-Thermogravimetry (DTA-TG) and Fourier Transform Infrared (FTIR) devices were utilized. Phase identification of the films was performed using X-Ray Diffraction (XRD) and surface morphology was investigated using Scanning Electron Microscopy. Rietveld refinement analysis was carried out in order to calculate the crystallographic data of the phosphors. Mechanical properties of the films were investigated through nanoindenter device. Electrical resistivity of the films was measured by means of four probe method. The photoluminescence properties of the phosphors were studied under ultraviolet (UV-254 nm and UV-360 nm). Under these excitations, it was noticeable that the emission centers of the rare earth elements efficiently contributed to the photoluminescence properties of yttrium tantalate niobate phosphors. The photoluminescence spectra of the Tb doped phosphors are responsible for the characteristic blue (488 nm) and green (545 nm) emissions, associated with 5D4→7F6 and 5D4→7F5 transitions, respectively. The photoluminescence spectra of the Eu doped phosphor exhibited strong red emissions (613 nm), related to 5D0→7F2 transition.