Generating a dynamic usercontol library for Windows Phone 8 developement
Windows Phone 8 geliştirmesi için dinamik kullanıcı kontrol kütüphanesi oluşturma
- Tez No: 428025
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Son zamanlarda akıllı telefonların ve tabletlerin kullanımının artması ile birlikte mobil yazılım yazılım sektörünün vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Daha önceden yapılan sitelerin mobil ortama taşınması ya da yeni yapılacak işlerin hem mobil hem de web tabanlı yapılacak şekilde kararlaştırılması, yazılımcıları yeni platformları tanımaya itmektedir. Günümüzde Android, IOS gibi işletim sistemlerinin yaygın olduğu cihazların kullanım oranı her ne kadar fazla olsa da, yapılan mobil yazılımın müşteri kitlesinin hepsine birden hitap edebilmesi gerekir. Bunun için uygulamaların Windows işletim sistemlerini kullanan cihazlar da da uyumlu yazılması gerekmektedir. Bir uygulamanın müşteriye belirlenen zamanda ve sorunsuz teslim edilmesi yazılım sektörünün en önemli iki unsurudur. Bir projede zaman ve kaynak planlaması başlangıç aşamasında doğru yapılmasa da çoğu firma proje yapım aşamasında yaşadığı sıkıntılardan dolayı uygulamanın teslim tarihini uzatma seçeneğine gitmek zorunda kalıyor. Bu proje aslında temel olarak bir mobil bankacılık projesi aşamasında kullanılan platformun temel eksiklerinin giderilmesi yönünde ortaya çıkmıştır. Bu proje Windows Phone 8 platformunda yapılacak uygulamalarda yazılımcıların sıklıkla ihtiyaç duyacağı ve efor kaybettirecek eksiklikleri içerir. Ayrıca tüm uygulamalara uyacak bir şekilde geliştirilmiştir. Bu tezde projenin kayda değer özelliklerinden ve detaylı yapısından bahsedilecektir. Ayrıca bu süreçte karşılaşılan sorunlar ve geliştirme boyunca kullanılan teknolojiler hakkında detaylı olarak bilgi verilecektir. Son olarak tez yapılan kontrollerin kullanımını da detaylı içereceği için ileriki projelerde kullanılabilmesi için bir kullanım kılavuzu niteliğine sahip olacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, mobile software development has become an indispensable part of software development thanks to having increased on usage smart phones and tablets. Porting sites -that already developed- on mobile platforms or developing a new project that able to run the project on both sites and mobile platforms result in searching new development platforms. Nowadays, even percentage of using devices which has operating systems like Android and IOS that are the most popular ones, developed mobile software must be referred to all customers. Due to the fact that applications must be suitable on devices that use Windows operation systems too. Delivering application to a customer on delivery time and delivering it without any issue are the most two facts on software development. On any project, even the time schedule and resources are planned correctly, most of the companies require to postpone delivery time considering crossing some problems during development. The idea of this project is basically planned when trying to fix a lack of a platform that used on mobile banking project. This project may be used on applications that use Windows Phone 8 platform for lacks that required on the project or spend so many times to develop. Also, for being able to use in most of the projects, it will be generated dynamically. On this thesis, significant properties and detailed structure of project will be clarified. Also, information about problems which occurred on this development and used technologies will be explained. Lastly, cause of usage of controls that developed on this project will be explained in detail, this thesis will be as a user guide for future works.