Fleet size optimization under certain environment
Belirli çevre koşulları altında filo büyüklüğü optimizasyonu
- Tez No: 428026
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL BAYKASOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez, karayolu taşımacılığını temel alarak, bir intermodal taşımacılık ağında ihtiyaç duyulan optimum filo büyüklüğünü belirmek için gerçekleştirilmiştir. Karayolu taşımacılığı temel alınmasına rağmen, intermodal taşıma ağının altyapısı, servis tipi ve rota seçimi, kaynakların konumlandırılması gibi filo büyüklüğüne etki eden birçok unsur göz önünde bulundurulmuştur. Bu nedenle, intermodal taşımacılıkta, filo büyüklüğü optimizasyonu ve onunla ilgili tüm problemler kapsamlı olarak araştırılmıştır. Sonuç olarak, doğru filo büyüklüğünün belirlenmesinin, ancak yük ve filo planlama problemlerinin entegre ve eş zamanlı modellenip çözülmesi ile mümkün olabileceği anlaşılmıştır. Buna bağlı olarak, Türkiye'nin en büyük ve önemli lojistik firmalarından biri olan, Ekol Lojistik şirketinin filo büyüklüğü problemini, çeşitli varsayımlar altında çözmek için karma tamsayılı bir doğrusal programlama modeli geliştirilmiştir. Bu tez kapsamında, şirketin bir yıllık planlama dönemi boyunca doğru strateji ve politikalar geliştirmesine imkân sağlayacak, bütünleşik bir plan elde edilmek istenmiştir. Lojistik ağının toplam maliyetini minimize eden ideal sonuçlar, geliştirilen karma tamsayılı matematiksel modelin LİNGO 14.0 optimizasyon yazılımı kullanılarak çözülmesi ile elde edilmiştir. Optimum araç sayısı, eş zamanlı olarak yük planının (mod ve rota seçimi) ve filo planının (araç konumlandırma, yeniden konumlandırma, dolu ve boş araç hareketleri) oluşturulması ile elde edilmiştir. Son olarak, geliştirilen matematiksel model yardımıyla, firmanın intermodal taşımacılık ağı faklı durum ve koşullar altında analiz edilmiştir. Öncelikle, bazı stratejik kararların uygulanmasının toplam maliyete, yük ve filo planına etkisi araştırılmıştır. Daha sonra, demiryolu ve deniz yolu taşımacılığını kullanmama gibi farklı taşıma politikalarının etkilerini ortaya çıkaracak daha genel analizler yapılmıştır. Bununla beraber, taşıma şekillerinin toplam maliyete, yük planına ve filo planına (özellikle filo büyüklüğüne) etkisi ortaya konmuştur. Sonuçlar, olabildiğince çok modun entegre edilmesi ile daha verimli ve maliyet etkin taşımacılık yapıldığını açıkça göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation is conducted to determine optimal fleet size of vehicles on an intermodal transportation network with the perspective of drayage operators. Still, so many factors affecting fleet size such as infrastructure of intermodal network, service and route choices, allocation of resources etc. are taken into account. Thus, fleet size optimization and related problems in the intermodal transportation networks are investigated extensively. Consequently, it is deduced that appropriate fleet size cannot be determined without modeling and solving freight and fleet planning problems in an integrated and simultaneous way. Accordingly, a mixed-integer linear programming (MILP) model is developed to solve fleet sizing problem of Ekol Logistics Company, which is an important logistics company in Turkey, under some assumptions. In scope of this dissertation, it is aimed to obtain an aggregated plan, which allows the company to conduct the right strategies and polices for one-year planning horizon. The ideal solution that minimizes total cost of the logistics system is obtained by executing the developed MILP model via optimization software LINGO 14.0. The optimum vehicle numbers are determined by constituting freight plan (transport modes and routes choice) and fleet plan (vehicle allocation, reallocation, loaded and empty vehicle movements). Finally, the developed MILP model is used to analyze existing intermodal transportation network under different conditions and scenarios. Primarily, effects of implementing some strategic decisions are investigated in terms of total cost, freight and fleet plans. Then, the more general cases are discussed to find out effects of using different transportation policies such as shipment without rail and marine transport. Withal, modality effect on total costs, freight transportation and fleet structure (especially on fleet size) are revealed by analysis. The results clearly show that integrating modes as much as possible is more efficient and cost effective way to transport fright.