Görsel iletişimde graffiti kullanımının toplum için sanat bağlamında incelenmesi: İstanbul örneği
Using graffiti in visual communication in the context of art for society: The case of Istanbul
  1. Tez No: 428042
  2. Yazar: TUĞBA SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN ALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Aktivist eylem içeriklerini bünyesinde barındıran graffitinin insanlık tarihi kadar eski geçmişi, geleceğin etik ve estetik değerlerini içinde taşıyan yenilikçi yapısı, onu günümüzün en çok analiz edilmeyi bekleyen sanat dallarından biri yapmaktadır. Tezde nitel araştırma teknikleri (literatür taraması, saha araştırması, röportaj) kullanılarak, toplum için sanat bağlamında görsel iletişimde graffiti kullanımı İstanbul'un farklı semtlerindeki çeşitli örneklerle işlenecektir. Saha araştırması yöntemiyle Kadıköy, Taksim ve Karaköy bölgelerindeki graffitilerin hedef kitleye verdikleri mesajlar ele alınarak, graffitilerin tüketim kültürüyle ilişkisi irdelenecektir. Graffitilerin yoğun olduğu bölgelerdeki insanların davranışları gözlemlenerek duvarlardaki graffiti mesajlarının duygusal çağrışımları ele alınacaktır. Röportaj tekniği kullanılarak grafitinin gizli ve illegal yapılan bir eylem olmasıyla graffitisler ile sosyal medya hesaplarından görüşmeler yapılacaktır. Günümüzde ve yakın geçmişte eser veren graffiti sanatçıları ve eserleri arasındaki ilişkiler yorumlanarak graffiti sanatının 'toplum için sanat' anlayışından yola çıkarak, graffiti sanatının alt kültürden popüler kültüre kadar uzanan serüveni analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Graffiti is one of the most pending branch of art to be analyzed since it is as old as the human history covering the activist acts and its innovator structure holding ethic and esthetic merits of the future. Graffiti usage in visual communication regarding the art for the community will be handled by qualitative research techniques(litarature search, field survey, interview) with various examples in different districts of İstanbul. The relationship of graffiti with the consumption culture will be reviewed by analyzing the messages presented by the graffities in region of Kadıköy, Taksim and Karaköy. Connotations of the graffiti messages will be handled by observing the attitudes of the people where graffities are intensively available. Contacts will be conducted with the graffitists via social media and their comments will be got in respect of graffti's being secret and illegal act. Adventure of the graffiti from a subculture to being a popular culture will be analyzed departing from the conception of the graffiti being an art for society by commenting on the relationship between the graffiti artists who have produced nowadays and in recent past and their products.