Tüketicilerin internet reklamlarına yönelik inançlar ve tutumları arasındaki ilişki ve reklamı izleme davranışları üzerine etkisi
A relationship between believes and attitudes towards internet advertising, effects of advertising monitoring behavior
  1. Tez No: 428041
  2. Yazar: GÖRKEM CÖMERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YÜKSELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Advertising, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki tüketicilerin internet reklamlarına yönelik tüketici inanç ve tutumları arasındaki ilişkiyi, tüketicilerin reklam izleme davranışları üzerine etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda yapılan literatür taraması çerçevesinde internetin doğuşu ve gelişimi, internette pazarlama, internet reklamcılığı, internet reklamlarına yönelik tutum araştırmaları konuları incelenmiştir. İnternetin bilimsel yaşamdan ek olarak gündelik yaşam içine girmesi, hayatın bir çok alanını etkilemiştir. Hayatın her alanında kendi dışsallığını yaratan internet, sürekli gelişen yeni iletişim teknolojileri bizlere yeni ufuklar açmaktadır. Tüketiciler bazında hayatın vazgeçilmez bir unsuru haline gelen internet, tüm kuşakları etkileyerek, tüketim olğusunu da değiştirmiştir. Bu nedenle, internette pazarlama, modern pazarlama anlayışının vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Pazarlama iletişimi çerçevesinde, internet reklamcılığı ve dijital medya 1994 yılı itibarı ile bir mecra olarak ortaya çıkmıştır. Her geçen gün reklam pastasından aldığı payı arttırarak yolculuğuna devam etmektedir. Bu araştırmada tüketicilerin internet reklamlarına yönelik inanç ve tutumları arasında ilişki olup olmadığı ve davranışsal tepkiler ile inançlar arasındaki ilişkide aracılık rolü üstlenip üstlenmediği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this research is to analyze the dimensions of beliefs about internet advertising affecting consumers' attitudes and behaviors towards internet advertising in Turkey. In theoretical framework it's studied the emergence and development of the internet, online marketing, internet advertising and study of attitudes towards internet advertising. Into the Internet penetration's in daily life is have an impact on a lot of area of life. Beyond scientific usages, internet has changed our daily lives by entering to our daily consumption. Internet keeps creating it's ecosystem by it's users and this growing process brings us new technologies, new experiences and new inspirations. Internet becomes as an air for our brains. It has gone mainstream and affected all generations. It changed the way we consump, moreover it cannot be uprooted from our life's. Because of that Internet became as the must have medium for modern marketing Internet firstly used as a marketing medium in 1994. Every day it keeps having more shares from the advertising pie. The purpose of this research is to analyze the correlation between consumers believes and attitudes among the internet advertising and the role of internet advertising on a relationship between behavioral reactions and believes.