Lise öğrencilerinin anksiyete ve utangaçlık düzeyleri arasındaki ilişkinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation in terms of different variables of the relationship between anxiety and shyness levels of high school students
  1. Tez No: 428045
  2. Yazar: GÜLİSTAN HAZAR AKDENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın temel amacı lise öğrencilerinin kaygı düzeyleri ve utangaçlık düzeyleri arasındaki ilişkinin ne olduğu anlamaktır. Ayrıca cinsiyet ve anne baba tutumunun kaygı düzeyleri ve utangaçlık üzere rolünü incelemektir. Araştırmanın evreni İstanbul il merkezinde yaşayan yaşları 14-14 arası lise çağı çocukları oluşturmaktadır.Bu araştırmanın örneklemini ise İstanbul il merkezinde rastgele seçilen 15-18 yaş arası100lise çağı çocuğu oluşturmaktadır. Bu çalışmada araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Utangaçlık Ölçeği ve Süreklilik-Durumluluk Kaygı Envanteri katılımcılara uygulanmıştır.Utangaçlık ölçeğinden alınan puan arttıkça durumluluk kaygı ve süreklilik kaygı ölçeklerinden alınan puan da artmaktadır. Cinsiyete göre utangaçlık kızlarda daha fazla görülüyorken sürekli-durumluk düzeylerinde ise cinsiyete göre anlamlı bir farklılık yoktur. Anne-baba tutumlarının utangaçlık düzeyini etkilediği saptanmıştır.Elde edilen bulgular literatür ışığında detaylı olarak yorumlanmıştır. Sonuçlarda yola çıkılarak bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main mission of this research is to understand the correlation between high school students fear and shame levels. By the way this research in cludes the effect of parents and gender difference to this correlation. This research aims to students ages between 14-18 whose study at high school. And this studies participants are selected randomly from İstanbul's city centre schools, 100 high school students. In this study, participants are made to fill a personal info form, applid shame scale and continous condition fear inventory test. When shame scale's score rises, conditioned fear and continous fear scale rises too. Shame of sexuality are seen more often at females but continous conditions are not differentiated between genders. As observed, parents are obvious game changers in this situation.These findings are studied and interpretated underliteratüre. From these conclusions some proposals are made.