Örgüt iklimi ve örgütsel bağlılığın örgütsel değişim üzerine etkisi: Kamu kurumları üzerine bir inceleme
Effect of organizational climate and organizational commitment on organizational change: A study about public institutions
- Tez No: 428046
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüz iş hayatında yoğun bir rekabetin olduğu görülmektedir. Bu rekabet ortamında örgütlerin ayakta kalmaları için rekabet avantajı elde etmeleri bir zorunluluk haline gelmiştir. Örgütlerin rekabet avantajı elde etmeleri için ise sadece finansal performans sergilemeleri yeterli olmamaktadır. Bunun yanında finansal olmayan unsurlarda göz önünde bulundurulmalıdır. Bu unsurlardan biri örgüt içerisindeki süreçleri doğrudan etkileyen ve çalışanların davranışlarında belirleyici olan örgüt iklimidir. Bir diğer bireyin kendisini örgüt ile bütünleştirmesini sağlayan örgütsel bağlılık unsurudur. Ayrıca günümüzde değişim hayatın her alanında görülmektedir. Bu sebeple iş hayatında örgütler örgütsel değişim kavramına da dikkat etmelidirler. Bu çalışmanın amacı, örgüt iklimi ve örgütsel bağlılık kavramlarının örgütsel değişim üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
In today`s business environment, it is seen that there is an intense competition. It is an obligation for organizations to gain competition advantage in order to survive. In order to gain competition advantage, organizations not only struggle for financial gains but also struggle for non-financial gains. One of those non-financial gains is organizational climate that affects processes inside the organization and behaviors of organizations. The other one is organizational commitment serves as a tool for making employee fond of organization. Moreover, innovation is seen at every aspects of daily life. Consequently, organizations must also focus on organizational change. Aim of that study is evaluating effects of organizational climate and organizational commitment on organizational change.