Evlilik süresinin, cinsel yaşama ve evlilik uyumuna etkisi ve sonuçların sosyo demografik özelliklere göre karşılaştırılması
Eva the evaluating the effects of the duration of marriage on sexual life and marital adjustment by means of demographical features
- Tez No: 428047
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, evlilik süresinin cinsel yaşam ve evlilik uyumuna etkisinin saptanması amaçlanmıştır. Buna ek olarak, sonuçların demografik özelliklere göre incelenmesi de sınanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla İstanbul ili sınırları içerisinde rastgele seçim yöntemi ile belirlenen 120 katılımcıya, Kişisel Bilgi Formu, Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği ve Evlilik Uyum Ölçeği uygulanmış, evlilik süresi ile evlilik uyumu ve cinsel yaşam arasındaki ilişki ortaya konulmaya çalışılmıştır. Verilerin analizleri için SPSS 21.0 istatistik paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The goal of this research is to examine effects of marriage duration on sexual life and marital satisfaction. In addition to this, analysis of the results have been also tested by demographical characteristics. Fort his purpose, 120 participants, who were randomly selected in Istanbul were subjected to a survey including Personal Information Form, Arizona Sexual Experiences Scale,Marital Satisfaction Scale and relationship between marriage duration, sexual life and marital satisfaction was analyzed. SPSS 21.0 statistical technique has been applied for the results of analysis. According to results of the study; there was a significant negative correlation between participants' Sexual Life Scale total score and Marital Satisfaction Scale total scores.