İnfertilite polikliniğine başvuran kadınlarda evlilik uyumu ve cinsel yaşamın değerlendirilmesi
Evaluation of sexual life and marriage adjustment women who admitted to the infertility outpatient clinic
  1. Tez No: 758138
  2. Yazar: BURCU EZGİ KOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA PEKGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: İnfertilite, günümüzde sadece jinekolojik bir hastalık olarak değil aynı zamanda biyo-psiko-sosyal bir sağlık sorunu olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, infertil kadınlarda evlilik uyumunu ve cinsel yaşam kalitesini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma; Konya Şehir Hastanesi infertilite polikliniğine başvuran, çocuk isteği olan, 18 yaş ve üzeri, organik bir cinsel fonksiyon bozukluğu olmayan 365 evli kadın dahil edilerek yapıldı. Katılımcılara sosyodemografik özellikleri içeren bilgi formu, Evlilik Uyum Ölçeği (EUÖ) ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın Formu (CYKÖ-K) doldurtuldu. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde IBM SPSS 26.0 programı kullanıldı. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 29.20±5.71 yıl bulundu. Çalışan (p=0.001), üniversite mezunu olan (p = 0.008) infertil kadınların cinsel yaşam kalitesi daha iyi bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Today, infertility is accepted not only as a gynecological disease but also as a bio-psycho-social health problem. The purpose of this study is to evaluate marital adjustment and quality of sexual life in infertile women. Materials and Method: Work; The study was carried out by including 365 married women who applied to the Konya City Hospital infertility polyclinic, wanted children, were 18 years of age and older, and did not have an organic sexual dysfunction. The participants were asked to fill out an information form including sociodemographic characteristics, Marriage Adjustment Scale (SSI) and Sexual Life Quality Scale-Female Form (SIQQ-F). IBM SPSS 26.0 program was used for statistical evaluation of the data. Results: The mean age of the participants was 29.20±5.71 years. Sexual life quality of infertile women who were working (p=0.001), university graduate (p=0.008) were found to be better.