İnsan kaynakları yönetiminde inovasyon (2000'li yıllardan günümüze insan kaynakları yönetimi gelişim süreci)
Innovation in human resource management (Human resources management development process from 2000s until today)
- Tez No: 428049
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sanayileşme döneminden günümüze geçen süre içerisinde, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte birçok alanda yenileşmeye gidilmiştir. İnsan kaynakları yönetimi alanında da özellikle 2000'li yılların başından bugünümüze birçok yapıda inovatif uygulamalar ortaya çıkmıştır. Küresel Dünya genelinde özellikle son on yılda ekonomik şartlar firmaların her konuda olduğu gibi insan yönetimi konusunda da farklı uygulamalara yönelme ihtiyacını kaçınılmaz kılmıştır. Bu çalışmada insan kaynakları yönetiminin işletmeler için geçmiş dönemlerde hangi ihtiyaçları karşıladığı ve kendini yenileyerek nasıl bugünlere geldiği açıklanmıştır. Geçmiş yıllardaki uygulamalarla karşılaştırılarak yapılan değişiklikler ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Bununla birlikte inovasyon terimi kavramsal olarak ele alınıp türleri, stratejileri, özellikleri ve yönetim sistemi başlıkları altında incelemelerde bulunulmuştur. Her iki kavram birbiriyle bütünleşerek yenilik ve gelişimin yapılabilmesi için nasıl bir yol izleneceği belirtilmiştir. Bu çalışma aynı zamanda teorik bir çalışma olup literatür taraması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since Industrialization period to the present, innovation has been accompanied by the advance of technology in many areas. From the beginning of the 2000s to present, innovative applications has become in field of human resources management. The economic conditions has made the companies' requirement to the different practices in the field of human resources as global worldwide inevitable. It has described in this study which requirements for the companies does human resources management supply in the past and how it come to today by self-renewing. Changes made in the past year compared with the application are listed in detail. However, innovation term taken as conceptual and are reviewed under the headings of strategies, characteristics and management systems. Both concepts has been indicated it can be found solution for innovation and development by integrating each other. This study has been conducted at the same time is a theoretical study of the literature.