Çocuklukta aile içi fiziksel şiddete maruz kalmış ve kalmamış ergenlerde, öğrenilmiş güçlülük ve öfke kontrol düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of learned resourcefulness and anger management levels between physcially abused and nonabused adolescents by their parents during childhood
- Tez No: 428050
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada; çocuklukta aile içi fiziksel şiddete maruz kalmış olan ergenlerle kalmamış ergenler arasında, öğrenilmiş güçlülük ve öfke kontrol düzeyleri karşılaştırılmış ve aralarında anlamlı bir ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Bu araştırmanın örneklemini, İstanbul Bakırköy İlçesinde bulunan, Bakırköy Anadolu Lisesinde öğrenim gören, 9,10 ve 11. sınıf düzeylerinden, rastgele yöntemle seçilmiş 180 kız 180 erkek olmak üzere toplam 360 öğrenci oluşturmuştur. Öğrencilere, verileri toplamak için“Rosenbaum'un Öğrenilmiş Güçlülük Ölçeği”,“Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarz Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinin sonuçlarına göre, araştırmanın hipotezleri doğrulanmıştır. Çocuklukta fiziksel şiddete maruz kalan ergenlerin, kalmayan ergenlere göre öfke kontrolü konusunda zorlandıkları ve yaşamla baş etmede etkili bir yöntem olan öğrenilmiş güçlülük düzeylerinin düşük olduğu saptanmıştır. Beraberinde, fiziksel şiddete maruz kalmış kız ergenlerde fiziksel şiddete maruz kalmış erkek ergenlere göre, öfke kontrolü ve öğrenilmiş güçlülük düzeylerinin daha yüksek olduğu anlaşılmıştır.Yapılan bu çalışma gösteriyor ki; çocuklar, kişiliklerinin oluşum sürecinin başlarında maruz kaldıkları fiziksel şiddetin sonuçlarını, kimliklerini bulmaya çalıştıkları bağımsızlık ve olumsuz risklerle dolu olan ergenlik dönemlerinde, olumsuz bir süreç olarak yaşamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of physical violence during childhood on the learned resourcefulness and anger management levels among physically abused and nonabused adolescents. The sample of this study consists of 360 randomly chosen students including 180 female and 180 male students studying 9., 10. and 11. grades at Bakırköy High School. ''Rosenbaum's learned resourcefulness questionary'', ''Continuous Anger and Anger Statement Questionary'' and ''Personal Information Paper'' were used for data gathering in the present study.Statistical analysis of research data revealed concurrent results with the hypotheses of the research. Adolescents who had been physically abused during childhood had more difficulties on anger management than nonabused adolescents. Adolescents who had been physically abused during childhood had lower learned resourcefulness than nonabused adolescents which is an efficient technique to cope with life. Additionally, physically abused female adolescents had higher levels of anger management and learned resourcefulness than physically abused male adolescents.This research shows that; children who had been abused physically during childhood were faced with negative consequences by means of personality development during adolescence ant that, this situation is a risky process along with the identity crisis process.