Halkla ilişkiler uzmanlarının mesleki yetkinliklerine ilişkin bir değerlendirme
The assessment of the vocational competency of pr professionals
  1. Tez No: 428065
  2. Yazar: CANAN LİEDTKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE SARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Yeterlik yönelimi sadece uluslararası gelişmelere ve giderek artan eğitim ve istihdama bağlı değildir.“Yetkinlik”kavramı halkla ilişkiler alanı ile ilgilidir. Burada amaç yetkinlik yönünü bütünleştirerek profesyonelleşmesine katkıda bulunmaktır. Mesleklere özgü koşulları, alana bağlı mevcut gelişmeleri, psikoloji, eğitim ve meslek bilimi alanlarından edinilen geçerli deneyimler dikkate alınarak esnek, sürekli değişen ve farklılaşan halkla ilişkiler meslek alanında kullanılacak Halkla İlişkiler Uzmanları için somut bir yetkinlik profili geliştirilecektir. Halkla İlişkiler Uzmanlara yönelik beklentilerin bir analizinden, ekonominin beklentilerinden, halkla ilişkiler uygulayıcılarından ve akademisyenlerden meydana gelen ve aynı zamanda halkla ilişkiler alanında“yetkinlik yöneliminin”güncel durumunu gösteren, kariyer modelleri ile halkla ilişkiler meslek rollerinin bakış açılarından oluşan bir temel sağlanacaktır. Bu temelde, yetkinlik kategorilerine ek olarak, temel profil oluşturulacak, iç ve dış değerlendirmelere yarayan kayıt sayfası geliştirilecektir. Halkla ilişkiler çalışmalarında kullanımı sağlamak için, çok yönlü ve hiç tanımlanmamış meslek profillerine rağmen, profilin bir farklılaştırması gerçekleştirilecektir. Sonuç olarak, halkla ilişkiler alanı için yetkinlik yönlendirmenin faydaları, eğitim ve mesleğin merkezinde yer aldıkları ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Competence orientation in education and employment is becoming increasingly important. As causes, inter alia, international developments are to be mentioned. The construct“competence”is referred to the field of Public Relations to contribute to the professionalization by integrating the competence orientation. Job-specific frame conditions, existing subject-specific developments and relevant findings of psychology, education and vocational science are taken into account in order to elaborate a specific competency profile for PR- Professionals, which can be applied flexibly to the changing and differentiating vocational field of Public Relations. A basis is provided by an analysis of the expectations towards PR-professionals which is constituted from the perspectives of economic, PR practitioners and lecturers, as well as career models and PR-specific vocational roles and the current state of competence orientation in the field of Public Relations is illustrated. Based on this competence categories are developed and a fundamental profile is generated. A self-assessment and an assessment by others is enabled by a record sheet which is derived by the competency categories. The differentiation of the competencies is realized in order to enable a practical application, despite diverse and barely defined professional profiles. As a result, the benefit of competence orientation that occurs in a vocational and educational context for the field of Public Relations is transpired.