Sevkiyat süreçlerinde araç yükleme probleminin genetik algoritma yaklaşımı ile çözümü ve bir uygulama
The solution of vehicle loading problem in consigment processes with genetic algorithm approach and an application
  1. Tez No: 428066
  2. Yazar: MURAT ESMERAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde rekabetin pek çok farklı boyutundan bahsedilebilmektedir ve bu yoğun rekabetçi ortamda rakipler arasındaki benzer süreçlerde yaratılan küçük farklılıklar olumlu sonuçları beraberinde getirebilmektedir. Üretim işletmelerinde gerçekleşen üretim maliyetlerinin birbirine yakın olması bu işletmeleri üretimin haricindeki süreçlerde de iyileştirme yapma zorunluluğuna itmektedir. Bu süreçler içerisinde ise lojistik temelli stratejiler önemli yer tutmaktadır. Lojistik yönetiminde kullanılan modern strateji ya da yöntemler ele alındığında ise sevkiyat yönetimi kavramı öne çıkmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada lojistik süreçlerinde ciddi maliyet avantajları sağlayabilecek sevkiyat yönetimi uygulamalarından araç yükleme problemi ile bu problemin çözümünde önemli bir optimizasyon yeteneği sağlayan genetik algoritma yöntemi bir arada ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today many different dimensions of competition can be stated and within that highly competitive conditions small differences that can be created in similar processes between competiors may lead to favorable results. Production costs of the production companies are so close to each other. Because of that fact production companies have to improve their processes besides production too. Within these processes logistics based ones have a major part. The concept of consignment management becomes prominent between these modern strategies and techniques used logistics management Because of that reason as one of the consignment management applications that can create important cost advantages in logisitcs processes, vehicle loading and genetic algorithm that can provide an important optimization ability for the solution of that problem are considered together.