Bir meslek olarak halkla ilişkiler 'Tarihsel perspektif içinde ve günümüzde halkla ilişkilerin mesleki gelişiminin incelenmesi'
Public relations as a profession 'An approach to public relations historical perspective and it's professional improvement at present
  1. Tez No: 162380
  2. Yazar: YÜKSEL GÜNGÖRMÜŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MİNE SARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
ÖZET Yüzyıllardır uygulanmakta olduğu bilinen halkla ilişkiler mesleğinin diğer kemikleşmiş meslek dallarına göre, etkileşim içerisinde bulunduğu disiplinlerden ve uğraşılardan ayrıldığı noktaların belirlenmesi oldukça yenidir. Bunun sonucunda da ne akademisyenler ne de uygulamacılar ortak bir tanım üzerinde uzlaşma sağlayamamaktadır. Halkla ilişkiler mesleğinin tanımlama sorunu; halkla ilişkiler uzmanlarının ya da akademisyenlerin kendi deneyimleri ve uygulamaları ile sınırlı kalarak halkla ilişkileri, tanımlamaya çalışmalarından kaynaklanmaktadır. Halkla ilişkilerin mesleki gelişimi her ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Amerika ve Avrupa kıtalarında meslekleşme aşamasını tamlayan halkla ilişkiler ülkemizde ise hızla gelişme göstermekte ve uluslararası platformlarda adından sıklıkla söz ettirmektedir. Özellikle kamu kurıüuşlarının öncülüğünde başlayan halkla ilişkiler çalışmaları, özel kuruluşlar, kar amacı gütmeyen kuruluşlar vb. örgütlerde çıta her geçen gün yükselmektedir. Pek çok örgüt kendisi içinde bir halkla ilişkiler birimi ile veya bir halkla ilişkiler ajansı ya da bağımsız bir halkla ilişkiler danışmanı ile çalışabilmektedir. Küreselleşmenin sonucunda dünya çapmda iletişim teknolojisinde yaşanan patlama, çok çeşitli millet ve kültürleri birbirine yakınlaştırarak insanlar arasında benzer ilişkilerin kurulmasına yol açmaktadır. Kürselleşme temelinde, halkla ilişkiler diğer meslek dallarına göre daha hızlı gelişmektedir. Halkla ilişliler uzmanlarının örgütün rakiplerinden farklılaşmalarım sağlayarak, başarılarına destek vermeyi amaçladığı gerçeği son 10 yıla kadar işverenler tarafından görmezden gelinmekteydi. Bilgi çağı ve küreselleşmeyle birlikte yönetiminde önemli bir oyuncu olamaya başlayan halkla ilişkilerin bu durumu, yönetim süreci içindeki fonksiyonlarının genişlemesine ve artmasına neden olmuştur. Özellikle son yıllarda halkla ilişkilerin, örgütler için ifade ettiği anlamda yaşanan değişikler sonucunda değerinde büyük bir yükseliş meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is fairly new to specify the points that the occupation of the public relations that has applied for centuries is different from the disciplines and professions that it interacts with compared to the other ossified occupation branches. As a result of this, neither the academicians nor applicators can compromise on a joint definition. The problem of defining the occupation of public relations is limited because of the experiences and applications of the experts or academicians of public relations and causes from their attempts to define the public relations. Occupational development of public relations differs from one country to another. The public relations complete the step of occupation in America and Europe continents, develop in our country increasingly and are mentioned in internationals platforms frequently. Particularly, the studies of public relations starting in leading of public enterprises are improving in the organizations such as private establishments, the establishments having not purpose of profit etc. Many organizations can work with a unit of public relations of an agency of public relations or an independent consultant of public relations. As a result of globalization, the explosion experienced in worldwide communication technology causes to establish similar relations among people by getting the different nations and culture closer. When examining globalization, it is seen that the public relations improve more that the other occupation branches. The employers haven't taken into account the reality that the purpose of public relations was to support their success by providing differentiation form their rivals for ten years. That situation of public relations starting to become an important player in the management together with information age and globalization has caused to enhance and increase the functions in the process of management. Especially recently it has been observed a great increase in the value of public relations as a result of changes experienced in the meaning for the organizations.