ASEAN: bölgesel bir aktör olarak ekonomik ve politik etkinliğinin incelenmesi
ASEAN: the assessment of its economic and political efficiency as a regional actor
- Tez No: 428080
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNEM KOCAMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tezde, bölgesel ve küresel ölçeklerdeki bölgesel birleşmesi ile ASEAN'ın ekonomik ve politik etkinliği tartışılmaktadır. Bu tezin öncelikli amacı ASEAN'ın, bölgesel bir bütünleşme modeli olarak politik ve ekonomik olarak bütünleşme potansiyeli ve etkinliğinin tartışılmasıdır. Bu çerçevede örgütün daha güçlü bir temsilci ve ASEAN üye ülkelerinin barış ve refah umutlarını temsil eden bir bölgesel aktör olma potansiyeli araştırılmakta ve bu amaçlara hangi yollardan ulaşılabileceği anlatılmaktadır. Tezin teorik alt yapısı, bölgeselcilik ve küreselleşme kavramlarının uluslararası hükümetlerarasıcılık ve işlevselcilik teroileri bağlamında değerlendirilmesi oluşturmaktadır. Bu çerçevede ASEAN'ın bölgesel ve küresel senaryolardaki birleşme süreci tartışılmaktadır. Bu çalışma, ASEAN'ın blokta daha güçlü, kapsamlı ve birleşmiş bir temsilci olması ve etkinliğini artırması için önerilerde bulunmak amacıyla, örgütün ekonomik ve politik güvenliğinin güncel gelişiminin analizine dayandırılmıştır. Bu tez için toplanan tüm bilgiler ve eserler, herkesin yararlanabileceği açık kaynaklardan alınmıştır. Güncel gelişimeler, öneriler ve gelecekteki durum analiz edildikten sonra, ulus devletlerin ortak çıkarları sağlanır ve örgütün tüm konularda kapsamlı dayanışmasına karar verilir, uygulanır ve güçlendirilirse, ASEAN'ın başarılı bölgesel bir işbirliği sağlayacağı kanısına varılmıştır. ASEAN'ın AB'nin bütünleşmesini örnek almasına rağmen kendi yolunu ve kimliğini inşa etme potansiyeli olduğu tezin diğer önemli çıkarımlarındandır. ASEAN farklı etnik, kültürel ve ekonomik çeşitliliğe sahip farklı gruplardan oluşmuş bir işbirliği modeli olarak kendi yolunda kendi geleceğini inşa edebilir ve gelecekte kurulacak diğer bölgesel organizasyonlar için de iyi bir örnek teşkil edebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals on economic and political efficiency of ASEAN through its regional integration in at both level of regional and global spheres. The primary objective of this thesis is to find out the potential of ASEAN to be politically and economically integrated and developed as a stronger representative - a regional actor which carrying the hope of ASEAN member-states toward peace and prosperity and to propose recommendations which would make it better in the way. As for the theoretical aspect, regionalism, globalization and international relations related theories and ASEAN's integration progress in regional and global scenarios are discussed. This study is based on an analysis of the current development of both economy and political security of ASEAN to submit the recommendations to improve the status of ASEAN with more efficiency in its performance to integrate the region in a unified and efficient form of stronger, comprehensive and influent bloc. The information and literature needed for the thesis is collected from open source, which is easily accessible to all. After analyzing present development, recommendations and future prospect, ASEAN is expected to turn out to be the successful regional cooperation if the shared interest of nation-states and the work for a cohesive solidarity in all aspects of the organization are determined, implemented and strengthened with a firm commitment. Even though ASEAN took reference from EU in its development, its being the cooperation from different group of differently diversified nations can pave its own way forward and can lay good precedent for other upcoming regional co-operations.