Yaşar Kemal'in İnce Memed, Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yusufcuk Yusuf adlı romanlarında 'Toplumcu gerçekçilik'
'Socialist realism' in Yasar Kemal's novels named Ince Memed, Demirciler Çarsısı Cinayeti, Yusufcuk Yusuf
  1. Tez No: 428100
  2. Yazar: ELİF YANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SECAATTİN TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Çalışmada, Yaşar Kemal'in İnce Memed I, II, III, IV ve Akçasazın Ağaları I, II Toplumcu Gerçekçi bakış açısı ile incelenmiştir. Sosyalizmin etkisi ile yazılmış olan İnce Memed ve kapitalist hayatın ilk adımlarını atan Akçasazın Ağaları, içeriği bakımından Toplumcu Gerçekçilik akımının birçok unsurunu barındırmaktadır. Çalışmada ilk olarak Toplumcu Gerçekçilik'in tarihine değinilmiştir. Ardından çalışmada ele alınan eserlerin yazarı olan Yaşar Kemal hakkında bilgi verilmiştir. Romanlar, şahıs kadrosunun oluşumundan zaman ve mekânın seçimine kadar Toplumcu Gerçekçilik'e mahal veren unsurlar ile örülü olduğundan ve bu unsurların içeriğin anlaşılmasında etkili olacağından roman inceleme sanatına göre incelenmiştir. Son olarak, eserler Toplumcu Gerçekçi unsurlar ışığında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, Yasar Kemal's I, II, III, IV books and Masters of Akcasaz I, II books were researched. Ince Memed which was written with the effect of socialism and Masters of Akcasaz which took the first step of capitalist life, include many facts of Socialist Realism movement in terms of their contents. In the study, firstly the history of Socialist Realism is mentioned. Then some information was given about the writer Yasar Kemal who is the writer of the books in this study. With the reason that novels are knitted with the elements which give rise to socialist realism and these elements will be effective when understanding the content, novels were examined in reference to novel research art. Finally, novels were approached in the light of Socialist Realism.