Gezi Parkı olaylarının Türkiye televizyon ana haber bültenlerindeki sunum biçimi
Presentation style of Gezi Park events on the Turkish Television News Bulletin
  1. Tez No: 428136
  2. Yazar: HAKAN AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF YURDİGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İstanbul Taksim'deki Gezi Parkı 28 Mayıs-30 Haziran 2013 tarihleri arasında sıra dışı eylemlere ev sahipliği yapmış ve bu bir aylık zaman diliminde yapılan eylemler sonucu adını dünya kamuoyuna duyurmuştur. Gezi Parkı'nda bulunan ağaçların kesilmesini önlemek amacıyla başlatılan eylemler çeşitli evrelerden geçerek tüm Türkiye'ye yayılmıştır. Zaman içerisinde siyasi bir yapıya bürünen ve iktidar karşıtlığına dönüşen eylemler uzunca bir süre bütün medyada olduğu gibi televizyon haber bültenlerinde de yer almıştır. Ancak olaylar süresince yapılan televizyon haberleri sunum biçimi açısından tartışılmış ve bazı televizyon kanalları yeterince olaylara yer vermediği gerekçesi ile eylemciler tarafından protesto edilmiştir. Öte yandan protestoların odağında yer alan televizyonlar, o dönemdeki iktidar partisinden çekinmekle de itham edilmiştir. Dolayısıyla Türk televizyonlarında Gezi Parkı Olaylarına yönelik yapılmış olan haberler, sunum biçimi açısından önem kazanmıştır. Çalışma kapsamında Gezi Parkı Olayları'nın NTV, TRT 1 ve Kanal D televizyonlarının ana haber bültenlerindeki sunum biçimi belirlenmeye çalışılmıştır. Adı geçen televizyonların 28 Mayıs-10 Haziran 2013 tarihleri arasındaki ana haber bültenleri içerik analizi yöntemi ile incelenmiş ve bu televizyon kanallarının Gezi Parkı Olaylarını farklı biçimlerde sunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Taksim Gezi Park in İstanbul hosted some unusual events between May 28 and June 30 in 2013 and in this one month period, it released its name to the public as a result of the actions made. The actions that were started in order to prevent the trees in the park to be cut spread all over Turkey by passing through several stages. The actions that were turned into a political structure and opposition to government were situated in news report for a long time as well as in all media. However, television news during the events were discussed in terms of presentation stlyes and some television channels were protested by the activists on the grounds that they did not include the events enough. On the other hand, the televisions that are on the focus of the protests were charged with abstaining from the ruling party at the time. Thus, the news on the Turkish television regarding Gezi Park events gained importance in terms of presentation style. In the scope of this study, the presentation style of gezi park events on the channels NTV,TRT 1 and Kanal D has been tried to be detected. The news reports of the aforesaid television channels between May 28 and June 10,2013 has been examined with the method of content analysis and it has been determined that these channels presented Gezi park events in different ways.