Süleymaniye Kütüphanesi'nde bulunan birkaç el yazması Kur'an-ı Kerim'in kitap sanatları bakımından incelenmesi
An analysis of some handwritten Korans i̇n Suleymaniye Library i̇n terms of manuscript arts
- Tez No: 428137
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRİYE KARADAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada, Süleymaniye Kütüphanesinde bulunan bazı el yazması Kur'ân-ı Kerimlerin, kitap sanatları içerisinde müstesna bir yere sahip olan hat, tezhip ve cilt sanatı yönünden inceleme yapılmıştır. Seçilen Kur'ân-ı Kerimler, Türk-İslam sanatları açısından bulundukları dönemlerine göre önem arz etmektedir. Dört bölümden oluşan tezin birinci bölümünde, tezhip, hat, cilt, minyatür ve ebru gibi kitap sanatlarımızın tarihçeleri ve ekolleri hakkında bilgi yer almaktadır. İkinci bölümde konuyla doğrudan ilişkili olarak, el yazması ve Kur'ân-ı Kerim bezemeciliği hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölüm de Süleymaniye Kütüphanesi'nin tanımı, tarihçesi ve kütüphanede bulunan birkaç Kur'ân-ı Kerim'in tahlili yer almaktadır. İncelenen Kur'ânlar envanterleriyle birlikte verilerek desen, renk, motif, ve cilt özellikleri gibi bütün yönleriyle ele alınmıştır. Dördüncü bölüm de ise; dönem özellikleriyle birlikte incelenen eserlerin, değerlendirilmesi ve karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study some Koran manuscripts in Süleymaniye library are examined in terms of calligraphy, illumination and the art of binding which have a unique importancein the book arts. The Korans which are chosen are of importance from the point of view of Turk- Islam arts and their periods. In the first part of the thesis which is made up of four parts is there information about the histories and ecols of the book arts such as illumination, calligraphy, binding, miniature. In the second part is there information about manuscripts and the ornament of the Koran in direct relation to the topic. In the third part is there the introduction and history of Süleymaniye library and the analysis of some Korans in the library. By giving their inventories the Korans which have been examined are dealt in terms of all their ways such as pattern, color and binding features. In the fourth part the works which have been examined with period features are evaluated and compared.