Ord. Prof. Dr. A. Süheyl Ünver'in 1920-1986 yıllarına ait tezhip ötneklerinin teknik incelemesi
The technical investigations of Prof. Dr. A Suheyl Unver's illumination samples from 1920-1986
- Tez No: 849450
- Danışmanlar: PROF. RUHİ KONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırma kapsamında A.Süheyl ÜNVER'e ait defterlerden seçilen desen örnekleri hayatı, çalışmaları ve koleksiyonu ele alınmıştır. Yapılan taramalarda ve incelemelerde; Ünver'in seçilen defterleri içerisinde yer alan desenlerin estampaj örnekleri, simetrili, devam eden veya serbest kompozisyonlar içerisinde, rumi, bulut ve hatayi grubu motifler ile düzenlendiği gözlemlenmiştir. Bu desenlerin uygulamalarında yoğunlukla kurşun kalem kullanılmış olup, ayrıca altın, suluboya, renkli kuru kalemler ve renkli boyalarında kullanıldığı görülmektedir. Tez kapsamında yapılan çalışmada Ünver'e ait defterlerin seçilmesinde daha önce çalışılmayan, gün yüzüne çıkmamış olanların içerisinden seçilmiştir. Seçilen defterler ağırlıklı olarak“kırkanbar”isimli olanlar ile Ünver'e ait desen örneklerinin yer aldığı birkaç defter ile sınırlandırılmıştır. İncelenen defterler Ünver'in Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesi'nde bulunan kendi koleksiyonundan, bazıları ise kızı Gülbün MESARA'nın kendi koleksiyonundan seçilmiştir. Bu bağlamda seçilen defterlerin künye bilgileri, içerisinde yer alan diğer unsurlar ile çeşitli desen örnekleri kompozisyon tekniği bakımından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within this research, the life of A. Süheyl ÜNVER, his works, his collections and a selection of examples of his works on design, taken from his notebooks, are taken into account. During the analysis and inspection; estampage done on design examples contained within Ünver's own notebooks are seen to have been done with symmetric, continuous or within free compositions arranged with rumi, cloud and hatai groups of motifs. In the application of these designs, aside from the heavy usage of charcoal, gold, watercolors, colored pencils and paint can also be observed. During the work done within the borders of this thesis, a selection of notebooks belonging to Süheyl UNVER are taken from those that weren't yet unearthed. The chosen notebooks are predominantly limited to those named as“kırkanbar”and several notebooks that contain Unver's design examples. In this context, the imprint details of the notebooks and the other factors that are contained within them and the various design examples are examined with the composition technique. The notebooks that were inspected are chosen from Ünver's own collection contained within the Süleymaniye Written Works Library and ones from his daughter, Gülbün MESARA's own collection.