Kolektif temsillerin televizyon haberlerinde yeniden inşası
Reconstraction of collective representation in television news
- Tez No: 428143
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, kolektif temsillerin televizyon haberleri özelinde medyada nasıl yeniden üretildiği sorunsalı üzerinde durmaktadır. Bu çalışmada öncelikle literatür taraması yöntemiyle Emile Durkheim'ın genel sosyolojik yaklaşımı incelenerek bu çerçevede Kolektif Temsil kavramı ele alınmıştır. Durkheim'ın sosyal perspektifi doğrultusunda bu kavramı nasıl ele aldığı, sınırlarını nasıl çizdiği ve bu kavramın toplumsallık açısından neyi ifade ettiği ortaya konulmaya çalışılmıştır.Ayrıca bir haftalık televizyon ana haber bültenleri ele alınarak analizi yapılıp, Kolektif Temsiller bağlamında değerlendirmesi yapılmıştır. Günümüzde kitle iletişim araçlarının toplumlar üzerindeki etkisinin giderek artmaktadır. Bireyin özerkliği ve bireysel hak ve özgürlükler söylemi daha fazla gündemde yer almaktadır. Medyada, özel olarak televizyon haberlerinde, çalışmanın özünü oluşturan kolektif anlayışlara hitap eden bir söylem biçimi gelişmektedir. Kitle iletişim araçları özelinde televizyon haberlerinde, bu toplumsal bilinci temsil eden enformasyon akışı, toplumsal kalıpların konumunu koruma ve taşıma fonksiyonunu yerine getirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study stands on the question of how collective representation is reproduced in the media, in particular television news. This conceptual study is searched by literatüre scanning method primarily of Emile Durkheim's sociological approach by looking at the overall concept of collective representation. In the aspect of Durkheim's social perspective, it is tried to put forward how this concept is handled, how it has defined its borders, and what this concept express in view of social aspect.Also a weekly television news bulletins are analyzed and assessment is made in the context of collective representation Today, the influence of mass media on society can be said to be increasing. Although it is a period which expression of individual rights and freedoms of individual is uttered mostly, it has been seen that a discourse style which adres collective understanding consisting the scope of the study has been devoloping in mass media in private TV news. And, in TV news, in private mass media, flow of information representing this social conscious fulfils the function of protection and carrying, and the position of social stereotype (this place keeps the rights for changing and converting whatever position it is.