Gümüşhane yerel basınının gündem kurma kuramı bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of Gumushane's local press context on the context of agenda setting theory
- Tez No: 428142
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BESİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kitle iletişim araçlarının insanlar üzerindeki yoğun etkisi su götürmez bir gerçektir. Medya, gerek yazılı, gerekse görsel ve işitsel araçları vasıtasıyla insanları sürekli olarak enformasyon akışına maruz bırakarak, aydınlatma ve bilgilendirme işlevinden ziyade eğlendirme işlevini önde tutmakta ve yayınlarını bu bağlamda gerçekleştirmektedir. Bu durumdan en fazla etkilenen ise basın sektörü olmaktadır. Değişen mülkiyet yapısı, finansal sorunları ve siyasi etmenlerden kaynaklanan nedenlerden dolayı basın sektörü, değişerek eğlence odaklı bir endüstri haline dönüşmüştür. Bilhassa yerel basın sektöründe karşımıza çıkan bu değişim, yerel basının esas olan haberdar etme, halk adına denetleme ve yerel yönetimlerle halk arasında bir köprü görevi görme işlevinden uzaklaşmasına neden olmuş, bir dönem 'dördüncü kuvvet' olarak adlandırılmasına karşın, bir kuvvet olmaktan uzaklaşarak büyük oranda bu etkisini kaybetmiştir. Yerel basının finansal bağımlılıklarından kaynaklanan sorunları, kendinden beklenilen etkinliği gösterememesine neden olmaktadır. En büyük kazançlarını resmi ilanlardan elde eden gazeteler, bir diğer gelir kaynağı olan reklam gelirlerinden de olmamak için özellikle siyasi otoritelerin baskılarına boyun eğmekte, bağımsız olarak siyasi otoriteleri ve uygulamalarını eleştiren haberler yapamamakta, kamuoyu oluşturma, gündem belirleme ve eleştiri görevlerini tam manasıyla yerine getirememesinden dolayı da halkın tepkisini çekmektedir. Bu noktadan hareketle bu çalışmada yerel basın, Gündem Belirleme Kuramı ve bu doğrultuda yapılan anket uygulaması bağlamında değerlendirilerek analiz edilmiş, Gümüşhane'deki etkinliği hakkında saptamalar yapılmaya çalışılmıştır. Tez çalışmasının amacı ise, Gümüşhane yerel basınının mevcut durumunu ortaya çıkarmaktır. Buradan hareketle; o Gümüşhane yerel medyasının yeterince etkin olamadığı o Gümüşhane'de yaşayanların yerel gazetelere çok fazla ilgi duymadığı o Abone sayılarının yüksek olmasına karşın, abonelerin yerel gazeteleri takip etmediği o Gümüşhane yerel basınının eleştiriden uzak haber yaptığı o Yerel gazetelerin halkın görüş ve isteklerini dile getirmediği o Yerel gazetelerin şehir yaşamı içerisinde şikâyet edilen konulara yer vermediği o Yerel gazetelerin şehirde olan bitenlerden insanları haberdar etmede yetersiz kaldığı gibi varsayımlar oluşturularak geçerlilikleri sorgulanmıştır. Çalışma yöntemi olarak anket ve görüşme teknikleri kullanılarak konuya ilişkin veriler elde edilmiştir. Çalışmanın sonunda; dördüncü kuvvet olarak adlandırılan ve yerel yönetimleri halk adına denetleme görevi olduğu varsayılan yerel basının aslında bu görevini yerine getirmekte yetersiz olduğu, ülkenin her yerinde olduğu gibi Gümüşhane'de de siyasi baskılara maruz kalmasından dolayı bağımsız haber yapamadığı, seçim dönemleri dışında kamuoyu yaratmaktan uzak olduğu ve halkın beklentilerini karşılayamadığı sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan görüşmeler sırasında yerel basının yetersiz olduğunu, ayrıca gazeteleri şehrin sorunlarını dile getirmekten uzak bulduklarını dile getiren Gümüşhaneliler, bu gazetelerin siyasi otoritelerden duydukları çekincelerden dolayı eleştirel haber yapamadıklarını belirtmişlerdir. Tüm bu bilgilerin ışığında bu araştırma ile Gümüşhane basınına ilişkin olarak yok denecek düzeydeki literatüre katkı sağlanabileceği ve konuyla ilgilenen araştırmacılara Gümüşhane yerel basını hakkında bilimsel veri tabanı oluşturulabilmesi açısından yardımcı olunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Without a doubt real that mass media has intense impact on people in Turkey too, as the whole world. Media always affects people to information flow via with not only writing instruments, but also visual and audio tools. It entertain people more than inform and elucidation. In this context, it performs the publications. This case is the most affected media sector. Press sector changes because of changing ownership structure, financial problems and for reasons arising from political factors. Resulting in, oriented entertainment has become an industry. Especially we encounter this change in press sector. The main functions are to inform, audition behalf of the people and as a bridge between the public and local governments the media. But it is now estranged from his duty. It was once called the fourth power. But nowadays far away from being a force in this effect it is largely lost. In particular, the financial problems caused by local media addiction are caused by failure to show effectiveness expected of him. The largest gains achieved by the newspapers of the official announcement, to be especially in the neck to the pressures of political authorities so from another source of revenue advertising revenue, independently is not political authorities and news critical applications, create public opinion for failing to fulfill the full extent of agenda setting and review tasks in. It draws a reaction from the public. Problems arising from the financial dependence of local press, lead to show efficacy expected of him. The largest gains achieved by the newspapers of the official announcement, to bend especially in the neck to the pressures of political authorities for not also from another source of revenue advertising revenue, independently is not political authorities and news critical applications, create public opinion for failing to fulfill the full extent of agenda setting and review tasks in it draws a reaction from the public. From this point to the local press, in this study, the Agenda Setting Theory and analysis will be evaluated in the context of the survey made in this direction; it will try to make determinations about the effectiveness of Gumushane. The purpose of the study, Gumushane constitute reveal the current status of the local press. Hence; o Gumushane that the local media cannot be effective enough o It is not too much interested in the local newspaper of living in Gumushane o Although he highest number of subscribers, subscribers don't follow the local newspapers o Gumushane's local press do it's reports away from criticism o Local newspapers do not express the views and aspirations of the people o Local newspapers do not give place to the issues in the complain to city life o It is in adequate to inform people what is happening in the local newspaper in the city hypothesis created and it has questioned the validity of this hypothesis in studies. Data on the subject using questionnaire and interview techniques was obtained as a working method. At the end of the study; the called fourth estate and local government people in the name of the default local press that the audit task is actually insufficient to fulfill this task, the country as anywhere in Gumushane is not independent news due to the exposure to political pressure, the choice is far from creating public outside the period and people It has reached the conclusion that meet their expectations. People in the local press during interviews is inadequate, also stated that they found far from raising the issue in the newspapers. In addition, because of concerns that they are critical of the political authorities of this newspaper reported the news that they can not. In the light of this information may contribute to the literature on the level to be negligible in relation to the press Gumushane with this research and researchers Gumushane the interested local press about scientific data base is expected to assist in terms of creating.