Rize yerel basınında Öteki'nin temsili
Representation of other on Rize's local press
  1. Tez No: 428147
  2. Yazar: TUĞBA PIRLANT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TEMİZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Toplumdaki birey veya gruplar, mevcut sisteme ters düşen; düşünce, inanç, davranış biçimi ve tutumlarından dolayı ya dışlanmakta ya da bir pota altında eritilerek mevcut sisteme uyumu sağlanmaktadır. Gündelik yaşamda sıkça karşılaşılan ötekileştirme eğilimleri medya metinlerinde de gözlemlenmektedir. Medya sektörü, egemen söylemin 'anormal' olarak nitelendirdiği bazı kimlikleri, nefret dilini kullanarak yeniden inşa eder ve topluma 'azınlık' olarak sunar böylelikle medya organları ötekileştirme eğiliminin pekiştirilmesinde önemli rol oynar. Rize yerel basınında ötekileştirme eğiliminin incelendiği bu çalışmada, Rize yerel basınında ötekileştirmeye ne ölçüde yer verildiği ve öteki'nin ne şekilde temsil edildiği gibi konular üzerinde tartışılmıştır. Bu çalışmada Rize yerel basınında ötekileştirme yoluna gidilmediği ancak gazetelerin görüşlerine ters düşen durumları ve Karadeniz bölgesi ile ilgili sorun teşkil eden olayları, kişileri ve kurumları eleştirdikleri ileri sürülmektedir. Bu bağlamda; Rize yerel basınında çıkan 2015 yılına ait 4 gazete,içerik analizi ve eleştirel söylem çözümlemesi metoduyla incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Individuals or groups in society, opposed to the current system; thought, belief, behavior and attitude because of the melting pot are either rejected or under the current system compliance is achieved. Othering frequently encountered in everyday life tendency is seen in other media texts. The media sector, the dominant discourse 'abnormal' as he described some of the IDs, the rebuilt using hate language and society 'minority' as presents. Thus it plays an important role in the consolidation of media outlets othering trend. This study examined trends in the marginalization of the local press in Rize. Rize what extent is given in place to marginalize the local press and on what other issues were discussed as represented in the figure. In this study, Rize local press othering way to go contrary to the views of not only state newspapers and problems related events constituting the Black Sea region, it is argued that criticizing people and institutions. In this context, Rize 4 newspapers in the local media of 2015, will be examined with content analysis and critical discourse analysis method.