Rüstem Paşa Bedesteni'nin geleneksel Türk el sanatları açısından önemi
Rustem Pasha Bedesten's importance in terms of traditional Turkish handicrafts
- Tez No: 428148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS BERKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Anadolu, köklü ve zengin geçmişiyle büyük izler bırakan, çeşitli medeniyet ve devletlerin sahip olabilmek için mücadele ettikleri ve yaşadığı topraklardır. Bu zengin medeniyetlerin oluşturduğu kültür ve sanatına göz atılmış özelleklede el sanatları irdelenmiştir. Anadolu'da kurulan bu medeniyetlerin el sanatlarında bir bütünlük ve bir devamlılık arz ettiği görülmüştür. Anadolu'nun konumu gereği komşu medeniyetlerden de etkilenmiş ve etkilemiştir. Hititlerden başlayıp, Osmanlı Devleti'ne kadar yaşamış medeniyetlerin oluşturduğu zengin Anadolu coğrafyasının mirasçısı olan bizler ve bizlerden yansıyanlar incelenerek, üslup özellikleri ve yapım teknikleri ile tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anatolia is a great place leaving large traces with its deep and rich history. Which several civilizations and states struggled to own and to inhabit. Culture and art were searched which this rich civilizations made especially the crafts were examined. These civilizations which founded in Anatolia supply an integrity and continuity on these crafts. Anatolia were also affected and influenced from neighboring civilizations due to its location. To being affeced reached greater sizes by wars and trede. Handicrafts of these civilizations examined the works removed during archaelogical excavations and technigues used in them were noted. Starting from the Hittite, consisting of civilizations lived up to the Ottoman Empire, which we who are the heirs of a rich mosaic of Anatolia and things reflecting us stated.