Rüstem Paşa Camii çinilerinden örnekler
Samples from Rüstem Paşa Mosques tiles
- Tez No: 207052
- Danışmanlar: PROF. TEVHİDE ÖZBAĞI, DOÇ. DR. VİLDAN ÇETİNTAŞ, YRD. DOÇ. DR. OLCAY BORATAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET RÜSTEM PAŞA CAMİİ ÇİNİLERİNDEN ÖRNEKLER Özcan, Meryem Yüksek Lisans Tezi Geleneksel Türk El Sanatları Eğitimi Bilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Tevhide ÖZBAĞI Haziran - 2007 Araştırmada, geleneksel sanatlarımızdan biri olan çini sanatıyla ilgili literatür taraması yapılarak, İstanbul Rüstem Paşa Camiindeki İznik ve Kütahya çinilerine ulaşılmış ve bunların ışığı altında, kullanılan desen ve kompozisyon özellikleri değerlendirilmiştir. Araştırmanın evrenini Rüstem Paşa Camiinde yer alan İznik ve Kütahya çinileri oluşturmaktadır. Araştırmanın evreninde bulunan çinilerin 50 adedi örneklem olarak alınmış; desen çizimleri ve özellikleri hakkında bilgilere yer verilmiştir. Araştırma 5 bölümden ve 218 sayfadan oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın problemi ele alınmış, araştırmada geleneksel Türk çini sanatının gelecek kuşaklara tanıtılması ve Rüstem Paşa Camii çini desenlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. İkinci bölümde Türk çini sanatının, tanımı, tarihçesi, kullanım alanları, kullanılan araç gereçler, motifler, teknikler ve çini yapım aşamaları detaylı olarak ele alınmıştır. Literatür özetlerinde araştırmaya kaynaklık eden kitap ve makaleler içerikleriyle açıklanmıştır. Üçüncü bölümde araştırmanın evreni ve örneklemi sayısal verilerle ifade edilmiştir. Verilerin toplanması ve analizi araştırmada izlenen süreç doğrultusunda ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Bulgular ve yorum bölümünde; İstanbul'un tarihi, coğrafi şartları ve dini yapıları incelenmiş, Rüstem Paşa Camiinin bölümleri fotoğraflarıyla birlikte ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Rüstem Paşa Camii çinileriyle ile ilgili bilgilerde çinilerin fotoğrafları, boyutları, kullanılan malzeme, uygulanan teknik, süsleme tekniği, kompozisyon özellikleri ve çizimlerine yer verilmiştir. Beşinci bölümde araştırma sonucunda elde edilen veriler ve öneriler araştırmacı tarafından ortaya konulmuştur. Rüstem Paşa Camiinde tespit edilen çinilerin çoğunluğu kare formda düzenlenmiş, kobalt mavisi, mercan kırmızısı, turkuaz renkler yoğun olarak kullanılmış, teknik olarak sır altı tekniği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SAMPLES FROM RÜSTEM PAŞA MOSQUE?S TILES Özcan, Meryem Master Thesis Education of Traditional Turkish Hand Crafts Science Advisor: Prof. Tevhide ÖZBAĞI June- 2007 In this thesis, İznik and Kütahya tiles in İstanbul Rüstem Paşa Mosque are reached through the search of literature about tile art which is one of our traditional arts and patterns and composition characteristics of these tiles are assessed in the light of these. İznik and Kütahya tiles in the Rüstem Paşa Mosque constitute the universe of this research. Information about drawings and characteristics of 50 patterns that take place in sample is given. Study consists of five chapters and 218 pages. In first chapter, problem of the study is dealt with, familiarization of traditional Turkish tile art to next generations and finding of patterns of tiles in Mosque are intended in the study. In second chapter; definition, history and usage areas of Turkish tile art, tools and devices used in Turkish tile art, motifs, techniques and tile making phases are handled in detail. Books and articles which compose the source of this research are explained with their contents. In third chapter, universe and sample of the research are expressed through numerical data. Collection and analysis of data are circumstantiated in the context of process which is followed in the study. In the findings and interpretation chapter; history, geographical conditions and religious structures of Istanbul are examined and parts of the Mosque are presented with their photographs under the information about Mosque title. In fifth chapter, data derived from the research and suggestions are introduced by the researcher. As a consequence; most of the tiles found in the Mosque are composed in square form, cobalt-blue, coral red, turquoise are used extensively and underglaze technique is applied.