Otomobil pazarında, pazarlama amaçlı halkla ilişkiler araçlarının satınalma kararlarına etkisi ve otomobil sektöründe bir uygulama
Car market, by means of marketing public relations for the effect of purchasing decisions
- Tez No: 428150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SERDAR ERCİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada, otomobil pazarında, tüketici davranışları, tüketici davranışlarına etki eden faktörler: halkla ilişkiler araçları, otomobil satın almada tüketici kararlarını belirleyen faktörler ve verilen kararlara halkla ilişkiler araçlarının etkisi konuları incelenmiştir. Ayrıca, İstanbul Esenler ilçesinde Kazım Karabekir İlkokulunda çalışan 101 kişi ile anket yapılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen bulgulara göre tüketicilerin otomobillerini satın alırken dikkat ettiği özellikler sırasıyla; marka, ekonomik olması, kalite, dayanıklılık, teknik üstünlük taşıması, konfor, ödeme kolaylığı, yedek parça bulunabilirliği, yedek parça fiyatı, kampanya olanağı, kredi alma olanağı ve servis hizmetleri gelmektedir. Araştırma sonuçlarından satın alma kararında reklamlar, otomobil dergileri, tanıtım broşürleri, afiş ve billboard reklamları, online reklamlar, elektronik mesajlar, vb. halkla ilişkiler tanıtım araçlarından etkilenmemektedir. Denekler reklamların, düşünceleri değiştirdiğine, satın alma davranışını etkilediğine katılmakta fakat bunları kendi satın alma davranışlarında uygulamamaktadır. Bunun aksine çevre, aile ve arkadaş fikirleri deneklerin satın alma davranışını etkilemektedir. Tüketicilere sadece reklam yapılarak ya da fiyat indirilerek bir ürünün satılamayacağı aynı zamanda onun ihtiyaçları, beklentileri, demografik özellikleri, içinde yaşadığı kültür, yaşam stili gibi birçok değişkenin de dikkate alınması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. İşletmelerin satış öncesi ve sonrası stratejileri bunun üzerine kurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the car market, consumer behavior, factors that affect consumer behavior: public relations tools, automobile purchasing decisions of consumers and the factors that determine the effect of the decisions of public relations tools were investigated. In addition, in Istanbul survey was conducted with the owner of 100 cars. According to the findings from the research that consumers consider when buying cars features, respectively, the brand, is economical, quality, durability, technical superiority transportation, comfort, payment ease of availability of spare parts, spare parts price, the opportunity to campaign, getting credit, availability, and service services are. Research results of the purchase decision, advertising, car magazines, brochures, posters and billboard ads, online ads, electronic messages, and so on. public relations, promotional tools are not affected. Subjects advertisements, thoughts may change, but they do not participate in influencing the buying behavior their buying behavior. In contrast, the environment, affecting the buying behavior of the subjects ideas of family and friends. Consumers only be sold as advertising or the price of a product at the same time lowered its needs, expectations, demographic characteristics, living in the culture, life style, many variables, such as the need arises also be taken into account. Businesses on it before and after sales strategies established.