Konaklama işletmelerinde gerilla pazarlama: Erzurum ölçeğinde bir uygulama
Gueri̇lla marketi̇ng i̇n accomodati̇on busi̇nesses: An appli̇cati̇on across Erzurum
  1. Tez No: 428171
  2. Yazar: METEHAN EYÜBOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKALP NURİ SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüz dünyasında kobiler küreselleşmenin etkisi ile kolayca dışa açılabilmişlerdir. Ancak sektörde var olmanın şartı rekabetçi üstünlüğe sahip olabilmektir. İşletmeler, tüketici bilincinin bir hayli yüksek ve birçok yönden birbirine benzeyen ürün ve hizmetlerin olduğu bu dönemde rekabetçi üstünlüklerini ancak müşteri odaklı hareket ederek ortaya koyabilmektedirler. Günümüzde küçük, orta ve büyük tüm işletmeler pazardan pay alabilmek için, müşterilerine düşük maliyetli, ilgi çekici ve etkili bir yöntem olan gerilla pazarlama stratejilerini kullanmaya başlamışlardır. Bu çalışmada gerilla pazarlama stratejilerinin Türk turizm sektöründe ne ölçüde kullanıldığını ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu sebeple araştırmanın evreni olarak Erzurum'da faaliyette bulunan ve turizm işletme belgesine sahip konaklama işletmelerine yüz yüze görüşme tekniğiyle anketler uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler yüzde analizlerine tabi tutulmuştur. Analizlerin sonucunda büyük ölçekli işletmelerin küçük ölçeklilere nazaran gerilla pazarlama stratejisini daha fazla kullandıkları, yeni işletmelerin daha eskilere göre pazar payı koparabilmek adına daha saldırgan hareket ettikleri, profesyonel destek alanların bu tarz destek almayanlara oranla gerilla stratejileri daha fazla kullandıkları ortaya konmuştur. Üzerinde durulması gereken bir diğer önemli bulgu ise gerilla pazarlama stratejilerini kullanmak için işletmelere orta düzey bir bütçe gerektiğidir.
Özet (Çeviri)
Today, SMEs are easily able to open to foreign countries with the effect of globalization. However, the condition of existing in the sector is to have the competitive advantage. In today's world where consumer consciousness is quite high and there are similar products and services in many aspects, businesses can only bring forward their competitive advantages by their customer-oriented acts. Today, all the businesses no matter how small, medium or big they are started to use guerrilla marketing strategies towards their customers as an attractive and effective method in order to have a market share. In this study, we tried to put forward to what extent are guerrilla marketing strategies used in Turkish tourism sector. For that reason, as the scope of the study, questionnaires have been applied after face to face interviews with accommodation businesses which have tourism operation license and function in Erzurum. Data obtained from these questionnaires have been analyzed. As a result of the analysis, it has been determined that large-scale businesses use guerrilla marketing strategies much more than the small scale enterprise, new businesses act more aggressive than the old businesses in order to have market share, those who have professional support use guerrilla marketing strategies much more than those who do not have such professional support. Another important point to be touched upon is that businesses need a medium scale budget in order to use guerrilla marketing strategies.