Türkiye'de bölgesel kalkınma ajansları; başarılanlar ve karşılaşılan sorunlar
Regi̇onal development agenci̇es i̇n Turkey; achi̇evements and encountered problems
  1. Tez No: 428172
  2. Yazar: ONUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER BARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İkinci dünya savaşı sonrası bölgesel kalkınma özellikle gelişmiş ülkelerin önemle üzerinde durduğu bir kavram olmuştur. Gelişmiş ülkelerin yanı sıra zamanla gelişmekte olan ülkelerin de üzerinde durduğu bu kavram; gelişimin sadece ülkenin bir bölümüyle olamayacağını, ulusal anlamda bölgesel gelişmişlik farklarının giderilmesi gerektiğini belirtmektedir. Bu amaç doğrultusunda oluşturulan, dünyada ki bölgesel kalkınma modellerine bakılarak, Türkiye'de uygulanan modelin kurumsal yapıları, karşılaştıkları sorunlar ve eksik yönleri araştırılmıştır. Türkiye'de bulunan 26 kalkınma ajansı tek tek incelenerek, başarıları ve başarılarını etkileyen faktörler tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu tezin araştırma kısmında anket ve görüşme yöntemi kullanılarak Türkiye'nin değişik bölgelerinde yer alan kalkınma ajanslarında görevli uzman personelle iletişime geçilmiştir. Elde edilen veriler istatistiki değerlendirme yapılarak, sonuç ve öneriler kısmında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the Second World War, Regional development has been a concept that developed countries give great importance. As well as developed countries developing countries also dwell on this concept; It notes that; Development can't be only in one part of the country and regional development disparties should be reduced. By looking at the Regional Development models in the world established for this purpose, the institutional structure of the model applied in Turkey, their problems and weaknesses have been investigated. This paper tries to determine the success and the factors influencing their success by examining 26 development agencies in Turkey one by one. In the research part of this thesis, survey and interview methods has been applied and we got in contact with the expert personnel worked in development agencies located in different regions of Turkey. The obtained data is discussed in the result and recommendations part by making statistical evaluations.