Auteur bir yönetmen olarak Çağan Irmak
As a auetur director Çağan Irmak
- Tez No: 428196
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Auteur yönetmen kavramı, 1950'li yıllar da Cahiers du Cinema Dergisi yazarları tarafından gündeme getirilmiştir. Derginin bünyesinde Bazin, Truffaut, Godard gibi ünlü sinema yazarları bulunmaktaydı.Kişiselliğini filme aktarabilmiş, kendi öyküsünü yaratabilen, filmleri arasında temasal bütünlükler oluşturabilmiş, özgünlük ve yaratıcılığı ile üst seviyeye çıkmış ve filme kendi damgasını vurabilmiş yönetmenler, auteur olarak değerlendirilir. Auteur eleştirmen, filmin sanatsal niteliklerinden ziyade, yönetmenin kişiselliği bağlamında filmlerini inceler. Yönetmenin kişisel üslubuna ulaşmayı ve deşifre etmeyi amaçlar.Çağan Irmak, filmleri arasında temasal bütünlük oluşturabilmiş, kendi öyküsünü yaratabilen bir yönetmendir. Özgünlük ve yaratıcılığı üst seviyededir. Sinemanın teknik olanaklarıyla, kendi öykü anlatım tarzını oluşturabilmiş birisidir. Bu nedenle Çağan Irmak, Türk Sineması'nın auteur yönetmenlerindendir.
Özet (Çeviri)
Auteur theory was introduced by the writers of Cahiers du Cinema magazine in the 1950s. Famous film critics such as Bazin, Truffaut and Godard were among the writers of the magazine.The directors who can reflect their personal creative visions, write their own stories, establish thematic integrity between their films, leave their mark on the film and have high level of authenticity and creativity are appreciated as auteurs.The auteur critic analyzes the film within the context of the director's personal view rather than the artistic quality of the film. He/she aims to reach and decipher the personal style of the director. Çağan Irmak was able to establish thematic integrity between his films and create his stories as a director. He has a high level of authenticity and creativity. He has paved his own way of storytelling with the technical facilities of filmmaking. For this reason, Çağan Irmak is one of the auters of Turkish cinema.