İslam Aile Hukukunda tahkim müessesesinin günümüz Aile Hukuku ile mukayesesi
The comparison of recent Family Law and arbitration in Islamic Family Law
- Tez No: 428202
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. FATİH TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezin amacı, aile içerisinde meydana gelen sorunların çözülmesi ve toplumun en küçük birimi olan aileyi ayakta tutmak üzere, İslam hukukunda başvurulan tahkim kurumunun hukuktaki yerini orta koymak, ülkemiz hukukunda cari olan Aile Mahkemelerinin yerine getirdiği fonksiyonu anlatmak ve islam hukukundaki tahkimin modern hukukla mukayesesini yapmaktır. Bu amaçla, çalışmada tahkim kavramı ve tarihsel süreç kısaca özetlenerek, günümüz hukukunda Aile Mahkemelerinin kuruluş, görev, fonksiyonlarına yer verilmektedir. Ardından İslam hukukundaki tahkimin modern hukukla mukayesesi yapılmıştr. Tarihsel sürece ve günümüz hukukuna baktığımızda tahkimin, iki taraf arasında meydana gelen problemlerin halledilmesi için, yargının dışında başvurulan vazgeçilmez bir müessese olduğunu söyleyebiliriz. Toplumların yaşadığı çevre, kültür ve anlayışlar değişse de, ailenin toplumun temeli olduğu, dolayısıyla korunması gerektiği ve bunun için genel örf ve adetlerin yanında hukuki önlemlerin de alındığı sonucuna ulaşmaktayız. Asıl hedefin ailenin ve aile fertlerinin sosyolojik, psikolojik ve ekonomik değerlerinin muhafazası olmak gerçeğinden hareketle, eksiklikler bulunsa bile Aile mahkemelerinin son derece önemli bir görev üstlendiği, ve geliştirilmesi yönünde çaba sarf edilmesi gerektiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, the family in solving problems that occur and to keep society's smallest unit, the family is standing, put middle place in the law of the referenced arbitration institutions in Islamic law, our country's arbitration on to describe its function of current , which Family Court jurisprudence and Islamic law is to make a comparison of modern law. For this purpose, the arbitration concept study and briefly summarizes the historical process, establishment of Family Courts in the present law, the task is given to the function. Then my yapılmışt comparison of modern arbitration law in Islamic law. Unless we look at the historical and present my arbitration law for the settlement of problems between the two sides occurred indispensable referenced outside the judiciary can say it is an institution. Society of the living environment, the culture and perceptions changed, the family is the foundation of society, so that should be protected, and we conclude that the legal measures taken at the next general customary for it. Sociological of the original target parents and family members , to the preservation of psychological and economic value from the fact that in mind, omissions or even if it has undertaken an extremely important task of the family courts, and efforts to improve it is understood that should be expended.