Hz. Peygamber'in yetimlere karşı davranışı
Hz. Prophet's behavior towards orphans
  1. Tez No: 428201
  2. Yazar: ŞADİYE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT YATKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Hiç bir şeye ihtiyacı olmayan Allah, insanları birbirlerine muhtaç olarak yaratmıştır. Savaşlar ve doğal afetler çocukların yetim, kadınların dul kalmasına sebep olmuştur. Ancak bunların dışında, Allah'ın meşietiyle dul ve yetim kalanların varlığı da bilinmektedir. Böylelikle her zaman yetimler, hiç de azımsanmayacak kalabalık bir kitle halinde toplumun önemli bir unsuru olmuşlardır. Toplumun huzur ve mutluluğu ancak bu kitleyi sahiplenmek, ihtiyaçlarını gidermekle gerçekleşebilir. Mekke döneminin başlarında nazil olan Duhâ suresinin 6. ayetinde Yüce Allah, Peygamber (s.a.s.)'a hitaben:“(O Rabbin) seni yetim bulup da barındırmadı mı?”buyurmaktadır. Bu dinin peygamberinin kendisinin bir yetim olduğunu ve İslâm'la barındırıldığını hatırlatarak, 9. ayette“Öyleyse sakın yetimi üzme!”ayetiyle tüm yetimler için tembihte bulunmaktadır. Ayrıca yetimlerin İslâm'ın yayılıp yükselmesinde önemli temel taşı oldukları da bu ayetlerin işaretleri arasındadır. İslâm tarihi dikkatle incelendiğinde, yetimlerin de bu dinin temelinde oldukları, hizmette emeklerinin büyük olduğu görülecektir. Hz. Peygamberin evinde barınan birçok yetim vardı. Üvey çocukları, yetim kalmış sahabi çocukları ve terk edilmiş kimsesiz çocuklardan oluşan bu muhtaçlar, Peygamber (s.a.s.)'ın evinde ve O'nun gözetiminde yetişmiş yetimlerdir. Kendi çocukları olmayan Hz. Aişe (r.a.), odasında barındırdığı 4 yetim yeğenine annelik ederek Hz. Peygamber'in uygulamasını sürdürmüştür. Bu yetimler büyük âlimler olmuşlar ve İslâm'ın hizmetinde önemli konuma gelmişlerdir. Peygamber (s.a.s.) yetimlerden bir kısmını bizzat evinde barındırmış bir kısmı için de mescidinde bir yurt açmıştır. Bunun yanında, yetimleri korumaya ve gözetmeye yönelik emir ve tavsiyeleri çoktur. Peygamber (s.a.s.)'ın yetime iyilik etmekle ilgili teşvikler ve yetime haksızlık etmekle ilgili tehditlerine rağmen, genel olarak ümmetin gerekli duyarlılığı göstermediğinden dert yanmıştır,“Allah'ım, ben iki zayıfın hakları konusunda zorlanıyorum: yetim ve kadın”buyurmuştur. Yetimleri gözetmek dinin emridir. Ne yazık ki bu emir, azınlık bir istisna dışında, kitaplarda, vaazlarda kalmış, sohbet konusu olmaktan öteye gitmemiştir.
Özet (Çeviri)
Allah, who is the self-sufficient Master, created human beings in need of each other. Wars and natural disasters left the children orphan and women widow. Nonetheless, we know that there are some orphan children and widows as a Rasûlt of the direct will of Allah. Thus the orphans always consist of some considerable amount of the society. The peace and happiness of the society can only be realized by taking care of this group and providing their needs. Several verses in the Qur'an remind both to the Prophet (pbuh) and the Ummah in general the importance of being an orphan and taking caring an orphan since the Prophet himself was raised as an orphan. Thus, in the 9th verse of Sura al-Dhuha came the warning of not treating the orphans with oppression. The verses also refer the fact that the orphans were the corner stones in the development and expansion of Islam. Islam has always taken care of and sheltered the orphans, the oppressed, the helpless, the poor and the lonely. If the Islamic history is examined carefully, it will be clear that the orphans were in the bases of this religion and made significant contributions in serving to it. There were many orphans who were given shelter within the household of the Holy Prophet. The needy who were consisted of His step children, the orphans of the Companions and the abandoned children were educated in the house of the Holy Prophet and raised under His observations. His beloved widow Aisha, who was barren, continued the custom of the Holy Prophet by foster mothering four orphans in her room. The Prophet (pbuh) sheltered some of the orphans in His home and provided a dormitory within His masjid for some others. In addition, he has several commands and recommendations about taking care of and protection of the orphans. Despite warnings and encouragements about the rights of the orphans, the Holy Prophet complained about the disrespectful treatments of the orphans by the Ummah. Hence, He said,“Oh my God, I am having serious difficulty in the rights of the two weak: the orphans and women.”Guarding the orphans is the command of the religion. Unfortunately, this command was not taken any further, except in some small minority, than being a study subject in the books, preaching and conversations.