Türk sinemasında tarihi film olgusu
Historical film phenomenon in Turkish cinema
  1. Tez No: 428206
  2. Yazar: MEHMET BAĞIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Sinema, hikaye anlatıcılığı ve zamansal farklılıkların en etkili araçlarından birisidir. Zaman, hareket, hikaye, geçmiş gibi kavramlar ile yakın ilişkisi bulunan tarih bilimi ise, bu bağlamda sinema ile karşılıklı bir ilişki içerisine girmektedir. Sinema, anlatım ve hatırlatma gereksinimlerinden dolayı tarihe bir kaynak olarak başvurmakta ve o tarihi canlı tutmaktadır. Tarih ise, sinemanın ortaya koyduğu görüntüleri tarih araştırmalarında kullanmakta ve bu görüntüleri kimi zaman birer belge olarak kabul etmektedir. Sinema ve tarihin bu karşılıklı etkileşimi sonucunda ortaya çıkan tarihi filmler ise genel olarak tarihi bir olayı ele alan ve bu olayın geçtiği dönemi yansıtan filmler olarak ifade edilmektedir. Dünya sinemasının ilk yıllarından itibaren çekilmeye başlanan bu türe, Türk sinemasında da sıkça rastlanılmaktadır. Türk sineması, ilk filmini ürettiği 1914 yılından 2014 yılına kadar geçen yüz yıllık süreç içerisinde çeşitli dönemlerde, çeşitli temalar altında yüzlerce tarihi film üretmiştir. Türk toplumunun yaşadığı toplumsal - siyasal gelişmelere göre farklı anlatım tarzlarında ve konularda üretilen tarihi filmler, Türk sinema tarihi içerisinde önemli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Cinema is the most effective tool for storytelling and describing the differences between time periods. The science of history which has similar concepts like time, action, story and annals, has interrelation with cinema. Cinema needs history for expression and reminding and so, it keeps history alive. Meanwhile, history uses the images of cinema as a document for historical researches. As a result of the interaction between cinema and history, the come up history films are generally handle a historical event and the time period of that event. This specific genre which has been plenty popular since the first years of the world cinema, has numerous examples in Turkish cinema too. Turkish cinema has been producing history films which have stories took place in different time periods and different varieties in past hundred years, since the first film produced in 1914 until today. The historical films, according to Turkish society's communal-political improvements, have had different modus and subject matters. But still, it has a significant place in Turkish cinema history.