Futbolda milliyetçilik: 2008 Avrupa futbol şampiyonası haberlerine yönelik söylem analizi
Nationalism in football: Discourse analysis of 2008 European football champi̇onship news
  1. Tez No: 428205
  2. Yazar: HAKAN BAKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF KÜÇÜK DURUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Popüler futbol kültürü, kitleleri harekete geçirebilme gücünün yanı sıra homojen bir topluluk kurgusu etrafında şekillenen ve karşıtlıklar üzerine kurulu bir yapıya sahip olan milliyetçilikle eklemlenerek, belirli ideolojilerin dolaşıma sokulmasına neden olur. Futbolun beslendiği dokulardan biri olan milliyetçilik, kendini bu alanda gösterme imkânı bulurken birbirine eklemlenen bu iki olgu; milli, kültürel ve siyasal kimliklerin birbirleriyle mücadele ettikleri bir alan olarak medya organları tarafından kitlelere ulaştırılır. Bu bağlamda futbol üzerinden üretilen milliyetçiliği topluma en etkili biçimde sunabilen ve bu söylemi pekiştirip meşrulaştıran en temel araç, medya organlarıdır. Yazılı basının önemli mecralarından birini oluşturan gazetelerin, özellikle uluslararası karşılaşmalarda milliyetçiliği yeniden ürettiği varsayımından hareketle hazırlanan bu tezde; Milliyet, Cumhuriyet ve Hürriyet gazetelerinde yer alan 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası haberleri incelenmiştir. Eleştirel söylem analizi yönteminin kullanıldığı bu çalışmada, Milli Takım haberlerinin sunumundaki milliyetçilik barındıran unsurlar ortaya konulmaya çalışılmış ve yazılı basının milliyetçiliği yeniden üretmedeki yadsınamaz katkısı ön plana çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to its power to mobilize masses, popular football culture leads to the introduction of certain ideologies into circulation by being articulated into nationalism, which forms in a homogeneous community and has a structure based on contrasts. While nationalism, which is one of the subjects feeding football, finds the opportunity to manifest itself in this area, the two phenomena articulated into each other are conveyed to masses by media as a field in which national, cultural and political identities compete each other. In this context, media organisations are the most basic tool which can present nationalism, produced through football, to the society most effectively, and both consolidates and legitimizes it. This study was based on the assumption that newspapers, constituting one of the major mediums of print media, reproduce nationalism with especially international events, and it analysed the news concerning 2008 European Football Championship published in three newspapers, namely Milliyet, Cumhuriyet and Hurriyet. The aim of this study, in which critical discourse analysis method was used, is to determine the elements which contained nationalism in the presentation of the news pertinent to Turkish National Football Team and to highlight the undeniable contribution of the print media to the reproduction of nationalism.