Rusya'nın hegemonya arayışında yumuşak güç politikaları
In search of hegemony: Soft power politics of Russia
  1. Tez No: 428222
  2. Yazar: JALE AXUNDOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA TURGUT DEMİRTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Rusya, Sovyetler Birliği'nin çözülüşü sonrası uluslararası politikada kaybettiği konumunu 2000'li yıllarla birlikte yeniden kazanma arayışına girmiştir. Moskova'nın özellikle eski Sovyet coğrafyasında yeniden bir hegemon güç olarak ortaya çıkışı“sert güç”ve“yumuşak güç”unsurlarının birlikte kullanışı ile yakından ilgilidir. Bu bağlamda Avrasya coğrafyasındaki eski Sovyet cumhuriyetlerinde pozitif bir Rusya algısının doğması, Rusya'nın“hegemon güç”oluşunun yeniden kabulünün sağlanması, bölgedeki iç ve dış politik gelişmelerin Rusya'nın çıkarları doğrultusunda şekillenmesi ve Rus diasporasının desteklenmesi konularında yoğun faaliyetler gerçekleştirmektedir. Çalışmanın amacı, Rusya'nın bölgesel ve küresel düzlemde yeniden“hegemon”bir güç olarak çıkmasını sağlayacak şekilde dizayn edilmiş“yumuşak güç”politikalarını incelemektir. Çalışmada Rusya'nın“yumuşak güç”unsurları Joseph Nye'ın kuramsallaştırdığı çerçevede kültür, dış politika ve değerler alanındaki çalışmalar bağlamında değerlendirilmiştir. Çalışmada Moskova'nın kültür ve dış politika alanlarında“yumuşak güç”unsurlarını işlevsel olarak kullanabilme becerisine sahip iken, değerler alanında aynı başarıyı gösteremediği, bu alanın pozitif bir Rusya algısı oluşturma konusunda“yumuşak karnı”olduğu öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
Russia, in the post-1991 period especially in the 2000s, has an effort to rebuild its lost position in international politics. Moscow's re-emergence as a hegemonic power in the former Soviet Union geography is closely related to the usage of the elements“hard power”and“soft power”together. In this context, Russia realizes intensive activities towards the emergence of a positive Russian perception in the former Soviet republics in Eurasia, the ensuring of the adoption of Russia's“hegemonic power”, the formation of the internal and external political developments according to its interests and supporting the Russian diaspora. The aim of the study, is to examine Russia's“soft power”policies designed for re-emergence as a hegemonic power in the regional and the global level. In this study Russia's policies have been examined in the context of activities in the fields of culture, foreign policy and values theorized by Nye. It is argued that Russia, while having the ability to use its“soft power”in the cultural and foreign policy areas, can not show the same success in creating a positive Russian perception in the area of political values.