Akıllı ulaşım sistemlerinin Filistin- Ramallah'ta uygulanabilirliği
The applied of the intelligent transportation systems in Palestinian- Ramallah
  1. Tez No: 428227
  2. Yazar: RAFE NAİRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL YAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulaşım Güvenliği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Akıllı Ulaşım Sistemleri, dünya genelinde özellikle gelişmiş ülkelerde yaygın ve ilgi gören uygulamalar şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bu sistemler caydırıcılığının yüksek olması, takılması kolay ve pratik olması, güvenlik işlemlerine destek vermesi ve kolluk kuvvetlerinin işlerini kolaylaştırmasından dolayı gelişmiş ülkeler nezdinde cazibe arz etmektedir. Ayrıca caydırıcılığının yüksekliğinden dolayı bu uygulamaların olduğu ülkelerde trafik kazaları ciddi oranlarda azalmıştır. Dolayısıyla bu sistemleri kendi memleketimde de görmeyi çok istediğimden bu çalışma tercih edilmiştir. Ancak ekonomik koşullar, işgal ortamı, güvenli yaşam sorunları ve pek çok şeyin İsrail'in iznine bağlı olması gibi etkenler nedeniyle bu uygulamalar Filistin'de bulunmamaktadır. Fakat Filistin hükümetinin bu sistemlere önem vermesinden dolayı Akıllı Ulaşım Sistemlerinin Filistin'de de kurulacağına kuşkum yoktur. Çalışma, söz konusu akıllı sistemlerin Filistin'de de kurulması konusunu içermektedir. Araştırmamız, bu alandan sorumlu kişi ve kurumlara ilham kaynağı olmak ve teknik veri desteği sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Filistin, ekonomik gücü zayıf bir devlet olduğundan ve bu sistemlere dair tecrübesi bulunmadığından Filistine yakın ve Akıllı Ulaşım Sistimleri uygulamaları mevcut olan bir ülkenin tecrübesinden faydalanmak çok daha isabetli olacaktır. Bu nedenle Filistin'e oldukça yakın olan Ürdün'de uygulanan Akıllı Ulaşım Sistemlerini inceleyerek Filistin'de uygulanabiliriğini bu çalışmayla tartışmaya açmaktayım. Tez boyunca sistemler, Ürdün ile karşılaştırılarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Intelligent Transportation Systems are used widespread and draw attention all around the world, especially in developed countries. These systems draw the attention of developed countries because they are highly deterrent, easy and practical to be installed, support the security operations and facilitate the works of law-enforcement officers. Moreover, in countries where these systems are used, traffic accidents have decreased considerably because they are highly deterrent. Therefore, I decided to conduct a study on this issue because I want to see this systems used in my own country, too. However, unfortunately Palestine does not have these systems because of many reasons such as poor economic conditions, that Palestine is partly under the siege and under the high pressure of Israel, the problem of living in safety and that doing many things is subject to permission by Israel. But I highly believe that Intelligent Transportation Systems can be installed in Palestine because Palestine government attaches high importance to these systems. This study is about the installation of Intelligent Transportation Systems in Palestine. We have conducted this study so that it inspires the people and institutions in responsibility and provides technical data to support them. Because Palestine has a poor economy and does not have any experience with regards to these systems, it is highly logical to make use of the experiences of a country which is close to Palestine and which is experienced with regards to Intelligent Transportation Systems. Therefore, I have put the issue on question whether Intelligent Transportation Systems can be applied in Palestine by means of analysing Intelligent Transportation Systems in Jordon, which does not only have common border with Palestine but also has close ties with it. The systems are compared to those in Jordon in the whole study, from start to the end.