Turkish color TV's in Europe, Turkish government, European Economic Community and Bekoteknik relations
Avrupa'da Türk renkli televizyonları, Türk hükümeti, Avrupa Ekonomik Topluluğu ve Bekoteknik arasındaki ilişkiler
- Tez No: 42831
- Danışmanlar: PROF.DR. İLTER TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Öz 1980'li yıllarda Türkiye elektronik sektöründe devlet teşvikleri etkili olmuştur. ANAP döneminde başta Bekoteknik olmak üzere elektronik sektörü desteklenmiş, gaye ihracatı arttırmak olmuştur. Bekoteknik ve diğer Türk şirketlerinin özellikle renkli televizyon ihracatında çok başardı olması Avrupa Topluluğu üyelerini rahatsız etmiştir. Yeni hükümet DYP, Avrupa Topluluğu üyelerinin açtığı savaş karşısında sektöre verilen bir çok hakkı geri almıştır. Bugün Türk elektronik sektörü ellerinden alman hakların geri alınması için Türk hükümeti ve Avrupa ile mücadele etmektedir. Hali hazırda sürmekte olan mahkemeye rağmen, Türk elektronik sektörünün hükümetten bazı gizli yardımlar aldığı söylenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Government incentives were effective in the electronics sector during the 1980's. ANAP along with Bekoteknik encouraged this sector by providing some advantages, the aim was to increase exports. As Bekoteknik and other Turkish companies became more successful in the exports of Color TV's in the EC countries, the Community members started a war against the Turkish electronics sector. The new Government (DYP) yielded to the objections of the Community, and withdrew most of the previously given advantages to this sector. At the moment the private sector is struggling both with Community and the Turkish Government Although there is still an ongoing case on this matter, according to confidential sources the Government continues to provide assistance for this sector. ffl