Market entry and marketing strategy implications to Balsu Pazarlama in the Russian market
Balsu Pazarlama'nın Rusya pazarına giriş stratejisi
  1. Tez No: 42830
  2. Yazar: SENEM ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞAYESTE DAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Öz Bu araştırmanın amacı Balsu Pazarlama'nın Capri-Sun markası ile Rusya pazarına giriş stratejisini oluşturmaktır. Stratejinin kurulması için yapılan ilk çalışma Rusya'nın ülke profilinin çıkarılmasıdır. Böylece Rusyanın kültürel ve ekonomik dinamikleri anlaşılmıştır. Bu alt yapı daha sonra endüstri analizi sırasında kullanılmıştır. Rus içecek endüstrisi hakkındaki sinirli bilgiler, araştırmacıyı büyük enternasyonel firmaların pazardaki durumunu incelemeye itmiştir. Edinilen bilgiler sonucunda yapılan karşılaştırma ve“SWOT analizi”, Balsu Pazarlamanın kapasitesinin anlaşılmasını sağlamış ve bunun sonucunda giriş stratejileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Main purpose of this study is to set up the market entry strategy of Balsu Pazarlama with the Capri-Sun brand to Russian market. To be able to suggest an entry strategy, the first step is to work on the country profile of Russia and understand the cultural and economic dynamics. With this base the industry analysis is easier and comprehensive. The limited sources about the Russian soft drink industry gives opportunity to analyze the main multinationals in the market, Coca-Cola and Pepsi-Cola, and conduct a SWOT analysis with comparison of them. SWOT analysis (Strengths, Weaknesses, Opportunity, Threats) gives the basis to pick up the capabilities of Balsu Pazarlama. This enables me to propose the entry strategy to Russian market. As a result, the four P's ( Product, Price, Place, Promotion) are taken separately and recommendations on them are given based on the Russian market structure. Ill