Türkiye ve Türk dünyası iletişim önemi:TRT Avaz Kazakça yayınlar örneği
Turkey and other Turkic Republics, and programs broadcasted by TRT Avaz in Kazakh
  1. Tez No: 348119
  2. Yazar: GULNARA MAMANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri arasındaki iletişimin önemi TRT Avaz Kazakça yayınları örneği üzerinde durulacaktır. Üç bölümden oluşan tez çalışması; Birinci bölümün Türk dünyasına, Türkiye ve Türk Cumhuriyetlerine genel Türk tarihi açısından bakılarak, kavramsal açıklama verilecektir. Yine bu bağlamda Sovyetler Birliği yıkıldıktan sonra ortaya çıkan bağımsız Türk Cumhuriyetlerinin Türk dünyasında ?birlik? arayışları, onları birlik oluşturmaya iten sebepler ve Türkiye ile ilişkileri bağlantısı üzerinde durulacaktır. Özellikle Sovyetler Birliği?nin yıkıldıktan sonraki dönemde bağımsızlıklarını elde eden Orta Asya Türk Cumhuriyetleri Kazakistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan devletlerinin Türkiye ile iletişim ilişkilerini önem taşımaktadır. Orta Asya Türk Cumhuriyetleri?nin 1991 sonrası bağımsızlıklarına kavuşmalarıyla birlikte ortaya çıkan Türkiye ile girdikleri siyasi, kültürel, ekonomik ilişkileri ve bunların iletişime etkileri bu çalışma içerisinde değerlendirilecektir. İkinci bölümde, 1960?lı yıllardan sonra Türkiye?de televizyonun tarihsel gelişimi, yayınların başlaması, TRT?nin kuruluşu, 1982 Anayasası ile getirilen 2954 sayılı Türkiye Radyo ve Televizyon Kanunu ve bu Kanun yürülüğe girdikten sonra Türkiye?de radyo-televizyon yayıncılığında gelişim ve değişimler ele alınacaktır. TRT?nin iç ve dış ülkeler ile kablolu yayınları ve özel televizyonun yükselişi, radyo-televizyon yayıncılığını düzenleyen yeni bir yasanın getirilmesi konuları işlenecektir. Türkiye?deki TRT yayınlarının, tarihi, gelişimi, renkli televizyona geçişi, TRT?nin kuruluşu, özel televizyon yayınları, dış ülkeler ile kablolu yayınları, TRT?nin Türk Cumhuriyetleri ile ilişkileri ve günümüze değin gelişimi ve değişimi üzerinde durulacaktır. Üçüncü bölümde: Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Tacikistan, Afganistan, Kafkas ve Balkan ülkeleri ile Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Moldova içerisindeki özerk cumhuriyetlerine kadar seslenen TRT Avaz konusu derinlemesine ele alınacak; kuruluş amacı ve gelişim tarihi verilirken; Türk lehçe ve şivelerinde (Kazakça, Azerice, Özbekçe, Türkmence, Kırgızca) yapılan ?Yenigün? Programı örnek olarak değerlendirecek ve bu program içerisinde de özellikle Kazak Türkçesi ile yayınlanan kısım üzerinde durulacaktır. Anahtar Kelimeler 1. Sovyetler Birliği 2. Türk Cumhuriyetleri 3. Kazakistan 4. TRT 5. TRT Avaz
Özet (Çeviri)
This study will focus on the communication between Turkey and other Turkic Republics, and programs broadcasted by TRT Avaz in Kazakh. The thesis consists of three chapters. The first chapter will provide a conceptual framework through a general review of Turkish history by discussing Turkey, the other Turkic Republics and the Turkish world seperately. In this context, we will also review the search for a Turkish ?Union? which flourished in the Turkic Republics after the collapse of Soviet Union, the reasons behind this search and their relations with Turkey. Especially the relations between Turkey and the other Middle Asian Turkic Republics which gained independence after the collapse of Soviet Union, namely, Kazakhstan, Azerbaijan, Turkmenistan, Uzbekistan, and Kyrgyzstan, bears importance. The political, cultural, and economical relations between Turkey and Middle Asian Turkic Republics, which gained independence after 1991 and the effect of these relations on the communication, will be assessed in this study. The second chapter will discuss the development of TV sector in Turkey after 60?s, the first TV broadcast, the establishement of TRT, Turkish Radio and the television law enacted with the 1982 Constitution and the developments in Turkish radio-TV sector after its enactment. We will also review the TRT?s broadcasts in Turkey and foreign countries via cable, the rise of private broadcasting, and the need for a new law for the regulation of radio-TV broadcasting. We will stress the history and development of TRT programs in Turkey, beginning of color broadcasting, the establishement of TRT, private TV broadcasts, cable broadcasting in foreign countries, the relations of TRT with the other Turkic Republics and its development until now. The third chapter will throughoutly discuss the TRT Avaz which broadcasts in Azerbaijan, Kyrgyzstan, Kazakhstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Tajikistan, Afghanistan, Caucasian and Balkan countries, Russian Federation, Ukraine, and Moldova, and even in autonomous republics in these countries. We will review the aim of its establishment, and its development; and we will study ?Yenigün? program, which is broadcasted in various Turkish dialects and accets (Kazakh, Azerbaijani, Uzbek, Turcoman, Kyrgyz), as our case study, and will focus especially to its Kazakh version. Key words 1. Soviet Union 2. Turkic Republics 3. Kazakhstan 4. TRT 5. TRT Avaz