Kurumsallaşmamış aile işletmelerinde yönetim aksaklıkları: İstanbul ili ticaret odasına kayıtlı aile işletmeleri üzerine bir araştırma
Failures in family business management: The Marmara region, the province of Istanbul, a survey on the European side of the chambers of commerce
  1. Tez No: 428328
  2. Yazar: YUNUS ERTEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ZEHRA TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma kurumsallaşmamış aile işletmelerinde yaşanılan yönetim aksaklıklarının çözümü konusuna katkıda bulunmak amacıyla hazırlanmıştır.Aile işletmeleri bütün dünyada ekonomik yapı içerisinde en yüksek orana sahip işletmelerdir. Dolayısıyla günümüzde gittikçe artan bir şekilde önem kazanmakta ve incelenmektedir. Aile işletmesi, içerisinde aile üyelerinin yer alması nedeniyle aynı zamanda duygusal yoğunluğu da olan işletmelerdir. Aile işletmeleri detaylı olarak incelendiğinde görülmektedir ki; bu işletmelerin en büyük sorunu profesyonel bir şirket yönetimin ve görev dağılımının ve ayrıca ileriye dönük bir vizyonunun bulunmamasıdır. Bu çalışmada kurumsallaşmamış aile işletmelerindeki yönetim aksaklıklarının belirlenmesine yönelik bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada anket yöntemi kullanılmış ve elde edilen anketler SPSS 21.0 programı ile analiz edilip çalışmanın üçüncü bölümünde analiz edilen veriler değerlendirilip sonuca bağlanmıştır.Elde edilen sonuçlar sonuç ve değerlendirme bölümünde ayrı ayrı değerlendirilip yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is prepared to contribute to solving issues about management deficiencies in family business. Family businesses are operating in the economic structure has the highest rate in the world.Therefore at the present becoming increasingly important and are discussed. Family business, in which family members due to take place at the same time are businesses with emotionalintensity.Family businesses shows that when examined in detail; the biggest problem of this bussiness is the lack of professional management and task distribution and also a forward-looking vision. In this study, a survey was conducted to determine the management of the family business disruptions. The survey research method used survey data obtained and analyzed in the third part of the study analyzed and evaluated with SPSS is linked to results.The obtained results are evaluated and evaluation results are reviewed separately.