Vücut bütünlüğünün ihlali halinde zarar ve maddi tazminat hesabı
Calculation of pecuniary damages and damage in case of violation of bodily integrity
- Tez No: 428342
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZGE YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tezimizde vücut bütünlüğünün ihlali halinde zarar ve maddi tazminatın hesabı konusu üzerinde durulmuştur. Vücut bütünlüğünün ihlali kavramı, beden ve ruh tamlığının ihlali konusunu kapsar. Vücut bütünlüğü ihlale uğrayan kişi, Borçlar Kanunu 54.maddesine göre, tedavi masraflarının, çalışma gücünün kaybından veya azalmasından doğan zararlarının ve iktisadi geleceğinin ihlalinden doğan zararlarının tazminini isteyebilir. Yapılacak tazminat hesabında tarafların kusur oranları çok önemlidir. Haksız fiilden doğan tazminat davaları 6098 Sayılı Borçlar Kanununa göre, iki ve on yıllık zamanaşımı sürelerine tabidir. Ancak, tazminat ceza kanunlarının daha uzun bir zamanaşımı öngördüğü cezayı gerektiren bir fiilden doğmuşsa, bu zamanaşımı uygulanır.
Özet (Çeviri)
Our thesis refers to calculation of pecuniary damages and damage in case of violation of bodily integrity. The concept, violation of bodily integrity, covers violation of physical and mental integrity. A person exposed to violation of his/her bodily integrity, in accordance with Article 54 of the Code of Obligations, is entitled to require compensation of his/her treatment costs, damages due to incapacity, or reduction of capacity, to work and other damages arising out of violation of his/her economic future. For such calculations ratio of omission of the parties are significantly important. Actions for damages due to tort are subject to terms of limitations equal to two or ten years in accordance with the Code of Obligations No. 6098. However, if the compensation has arisen out of an act which requires a penalty for which penal laws propose a longer term of limitations.